Cam Kırılması Dert Değil | Tur Assist

Cam ve Cam Kırılması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günlük yaşantımızda önemli bir yeri olan cam, silisyum denilen ham maddenin farklı kimyasal maddelerle karıştırılması ve yüksek sıcaklıkta şekil verilmesi ile elde edilen, akabinde inorganik bir cisim şekline dönüşen bir malzemedir.

Cam kırılması

Cam kırılması

Saydam ve yarı saydam olarak üretilebilen cam, özellikle son yıllardaki teknolojik gelişmelere paralel olarak yüzlerce alanda kullanılır. Sanayi, inşaat, gıda, otomotiv, kimya, tıp gibi birçok sektörde camın izlerini görürüz.

Cam çeşitleri nelerdir?

Kullanım yeri ve uygulama alanına göre hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız cam çeşitleri şunlardır:

– Pencere camı

– Emniyet amaçlı kullanılan damperli cam

– Renklendirilmiş cam

– Buzlu camlar

– Telli cam

Cam kırılması

Camlar çok çeşitli sebeplerden dolayı kırılır. Her camın dayanıklılığı ve kırılma şekli farklıdır. Söz gelimi bazı camlar en hafif bir darbede bile kırılabilirken, bazıları da üzerine çekiçle vurulmasına rağmen kırılmayacak dayanıklılıkta üretilmektedir.

Cam kırılması

Cam kırılması

Evlerimizde kullandığımız cam eşyalar genellikle mutfak ürünleri olup darbelere karşı en hassas yapıdaki cisimlerdir. Hepimizin başına defalarca geldiği üzere, bu ürünler en ufak bir darbede zarar görür. Hatta ani sıcaklık değişimlerinden bile evimizdeki cam eşyaların kırıldığına şahit olmuşuzdur.

Cam kırılması ile ilgili temel etmenler, camın özelliği, maruz kaldığı darbenin şiddeti, bulunduğu fiziki ortam olarak sıralanabilir. Darbeyi sadece cam bir eşyanın yere düşmesi, ya da pencere camına gelen sert bir cisim olarak düşünmeyin.

Şiddetli bir ses de cama fazlasıyla zarar verebilir. Örneğin bir zamanlar sesten hızlı uçan uçakların, evlerin pencerelerine verdiği zararları hatırlayanlar vardır.

Otomotiv alanında kullanılan camlar, özel silika jel karışımı ile yapılıp, damperli olarak üretilen özel camlardır. Damperli camların özelliği, fırın içerisinde daha fazla sıcaklığa maruz bırakılarak üretilmeleridir.

Bundan dolayı bu camların mukavemeti yani dayanıklılığı gücü daha yüksek olup bu tip camlar sert cisimlerin şiddetine maruz kalsalar dahi kolay kolay kırılmaz.

Otomotiv sektöründe kullanılan bir diğer cam çeşidi de kırılmaz cam olarak adlandırılan lamine camlardır. Lamine camlar da tüm diğer camlar gibi doğal olarak kırılabilir. Fakat kaza anında,  kırılırken, ciddi yaralanmaların önüne geçmek maksadıyla küçük parçalara ayrılıp adeta çakıl taşını anımsatan bir görünümüne gelir.

Son yıllarda temperli cam ev ve işyerlerinde de yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Zor ses geçiren, ısıya daha dayanıklı ve şiddetli darbelere karşı daha sağlam bir cam sistemi olması bakımından banka şubelerinden rüzgar setlerine kadar geniş bir alanda temperli cam kullanımına rastlayabiliriz.

Cam kırılması artık dert değil!

Evinizde veya işyerinizde pencereleriniz herhangi bir sebeple hasar gördüyse veya camlarınızdan birisi kırıldıysa endişe etmenize gerek yok. Tur Assist güvencesindeki @HOME konut yardım paketi, size anında profesyonel bir camcı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, kalorifer tesisatı arızlarından elektrik ve su tesisatı ile ilgili problemlere kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Cam ve Cam Kırılması Hakkında Bilmeniz Gerekenler” yazımızdan Cam kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’muza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: