Kırık Cam Neden Tehlikelidir? Nasıl Temizlenir? |Tur Assist

Kırık Cam Birçok Tehlike Barındırır!

Evlerimizin, daha doğrusu yaşam alanlarımızın demirbaş eşyaları arasında olan cam ürünleri yemek yediğimiz veya yiyeceklerimizi sakladığımız kaplardan su içtiğimiz bardaklara, salondaki süs eşyalarından pencerelerimize kadar evin hemen her köşesinde bulunur. Öte yandan cam, kırıldığında etrafa en çok tehlike saçan maddelerden bir tanesidir.

Kırık cam

Kırık cam

Camı bu kadar tehlikeli hale getiren şey ise kırıldığında cam parçalarının adeta toz zerresi haline gelene dek un ufak olması, akabinde cam batması veya cam yutmanın doğurabileceği riskli kazalardır. Kimi zaman cam batığını bulmak bile imkânsızdır, zira gözle görülemeyecek kadar ufaktır cam tozları. Ayrıca kırıldığında büyük bir hızla dağılır etrafa. Bu nedenle cam kırıklarının asla tam olarak temizlenemeyeceğinden bahsedilir.

Kırık cam neden tehlikelidir?

Eğer kırık cam bir kişinin vücuduyla tam olarak temas etmişse ve vücuda batan cam parçası tümüyle vücuttan çıkartılarak sterilize edilmezse, kan ile buluşan cam parçası vücut içerisinde hareket edebilir ve kimi durumlarda hayati organlara yaklaşarak kişinin yaşamsal fonksiyonlarınının zarar görmesine sebebiyet verebilir.

Kırık cam vücuttan nasıl atılır?

İnsan vücudu hemen her şeye karşı belli bir iç direnç ve uyum gösterecek bir yapıdadır. Her ne kadar camın çok tehlikeli olduğu bilinse de vücudumuzun da buna karşı belli savunma mekanizmaları mevcuttur. Örneğin midedeki asit çok güçlü bir asittir.

Binde 1-3 hidroklorik asit taşıyan, birçok canlıda gastrik asit olarak salgılanan ve çok keskin bir asit olan mide asidi midedeki cam parçası, kıymık, iğne parçaları gibi maddeleri parçalayarak vücudu korumaya alır. Özellikle bebeklerde yanlışlıkla ağıza kaçan cam parçalarının vücuda zarar vermeden atılabilmesi bu sayede gerçekleşir.

Kırık cam nasıl temizlenir?

Kırılan ve etrafa yayılan camları temizlemek için sırasıyla şu adımlar takip edilebilir: Büyük parçaları bir bulaşık veya iş eldiveni takarak elle toplanır. Ardından orta boy ve süpürgenin çekebileceği gözle görülen boyuttaki parçalar süpürgeyle çekilir.

Son olarak, az bilinen ancak oldukça etkili olan cam kırığı temizleme yöntemlerinden bir tanesi elektrik süpürgesiyle çekmeyi gerektirmeyen ve gözle görülemeyecek kadar küçük parçaları ıslak pamuk yardımıyla toplamaktır. Bir parça pamuğu ıslatarak camın kırıldığı yerde gezdirmek çok küçük parçaların bile toplanabilmesini sağlayacaktır. Aynı işlemi pamuk yerine bant ile yapmak da mümkündür.

Kırık cam

Kırık cam

Evimizin camı kırılırsa?

Evinizde veya işyerinizde pencereleriniz herhangi bir sebeple hasar gördüyse veya camlarınızdan birisi kırıldıysa endişe etmenize gerek yok. Tur Assist güvencesindeki @HOME konut yardım paketi, size anında profesyonel bir camcı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, kalorifer tesisatı arızalarından elektrik ve su tesisatı ile ilgili problemlere kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Kırık Cam Birçok Tehlike Barındırır!” yazımızdan Cam kategorisine gidebilir ya da “Cam Kırılmasına Nasıl Müdahale Edilmeli?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: