Çilingir Hizmeti için de | Tur Assist

Çilingir Hizmeti

Kısaca çilingir hizmeti veren kişi olarak bilinen çilingir kelimesinin kökeni Farsçaya dayanır. Bu sözcük, Farsçada kilitleri, anahtarları yapabilen, ince işçilikten anlayan demir ustası demektir. Günümüzde artık kilitler ve anahtarlar fabrikalarda seri imalat yöntemiyle üretildiği için ve çilingirlerin yerini modern anahtarcılar aldığı için, bu mesleğin erbapları günden güne azalmaktadır.

Çilingir Hizmeti | Tur Assist

Çilingir Hizmeti | Tur Assist

Dilimizde “çilingir” sözcüğü Farsçadaki gibi “anahtar üreten kişi” olarak değil, “kilitli kapıları açabilen, kilitleri değiştiren, bozuk kilitleri tamir eden kişi” anlamında kullanılır. Bu meslek, eskiden geleneksel yöntemlerle babadan oğula, ustadan çırağa geçen bir zanaat olarak yeni nesillere aktarılırdı.

Çilingir hizmetleri artık belgeli

Günümüzde ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı yetki belgeleri olan Anahtarcı Çilingir Kalfalık Belgesi, Anahtarcı Çilingir Ustalık Belgesi ve Anahtarcı Çilingir Usta Öğreticilik Belgesi’ni almak zorunlu hale geldi. Bu sertifikaları almak için başvuranlar, mesleki teorik bilgiler haricinde saygın bir esnafta olması gereken özellikler konusunda da eğitim görüp sınavlara girmektedirler. Çilingirlik okulu, ilköğretim mezunları için 2 yıl, lise mezunları için ise 1 yıllık bir süreci kapsar. Bu okullar haricinde dileyenler, çeşitli özel ve devlet kurslarına da başvurup benzer eğitimleri alabilirler.

Bir anahtarcının çilingir hizmeti verebilmek için hangi özeliklere sahip olması gerekir?

1- Bir çilingirin el becerisi gelişmiş olmalı, ayrıca parmaklarını da ustalıkla kullanabilmelidir.

2- Çilingir olabilmek için gözlerin sağlıklı olması gerekir.

3- Mekanik konulara ilgili ve bu konularda yetenekli olanlar, çilingirliği çok daha iyi yapabilirler.

4- Bir çilingir gerektiğinde uzun süre bir kilit üzerinde çalışabilecek kadar sabırlı ve dikkatli olmalıdır.

5- Bu meslekte başarılı olabilmek için şekiller arasında ilişki kurabilme yeteneğinin olmasının yanı sıra, ayrıntıları görebilme zeka ve becerisi de gerekir.

6- Bir çilingirin her meslekte olduğu gibi mesleki ahlakının yüksek olması ve 7/24 hizmet verme sorumluluğunda olmalıdır.

Çilingir Hizmeti | Tur Assist

Çilingir Hizmeti | Tur Assist

Akşam geç vakitte kapıda kaldığınızda, ya da çilingir hizmeti almak zorunda olduğunuz başka acil bir durumda Tur Assist @HOME konut yardım paketiniz varsa, içiniz rahat demektir. Sadece çağrı merkezine telefon ederek 7/24 çilingirlik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. @HOME Pratik, @HOME Plus ve @HOME VIP konut yardım paketleri, beklenmedik durumlarda sizler için en acil ve profesyonel çözümler üretir.

www.turassistleyasam.com sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Çilingir Hizmeti” yazımızdan çilingir kategorisine gidebilir ya da “Profesyonel Anahtarcı”yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: