Kapı Kilitleri Hakkında Genel Bilgiler |Tur Assist

Kapı Kilitleri ve Kilit Sistemleri

Kapı kilitleri, evlerin ve odaların iç ve dış sınırlarını belirleyen her türlü kapının önemli ölçüde güvenliğini sağlayan ve koruyan kilit mekanizmalarıdır. Önemli ölçüde gizlilik ve güvenlik vaat eden bu açılır ve kapanır, yani kilitlenir sistemler çoğunlukla yaşam alanlarımız olan evlerimizi evde olmadığımız vakitlerde güvenceye alarak hırsızlar için caydırıcı bir rol üstlenmektedir.

Kapı kilitleri

Kapı kilitleri

İnsanlar tarafından tahminen 4000 yıldır kullanıldığı düşünülen kapı kilitleri anahtar gibi fiziksel bir nesneyle açılabildiği gibi, son yıllarda akıllı ev teknolojileriyle birlikte gelişerek şifre ile de açılabilir mekanik ve elektronik sistemler diye ikiye ayrılmaya başlamıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan numaralı ve şifreli kilitler Çinliler tarafından bulunmuş ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Modern kilitlerin üretimi ise 1750’li yıllara dayanmaktadır.

Kapı kilitlerinin çeşitleri

Kapı kilitleri bulunduğu yer bakımından ikiye ayrılır. Kapı ya da kapak üzerine yerleştirilerek sabitlenmiş düzenekler şeklindeki kilitler ve kilitlenecek nesne üzerine yapay bir müdahale ile takılan asma kilitler. Bulunduğu yerin yanı sıra kilitler pek çok bakımdan birbirinden farklılaşır. Kilitlerin ayrımında temel alınan belli kriterler vardır: rengi (sarı-saten), mandal tipi (mandallı-mandalsız), anahtar sayısı (3-5), alarm tipi (alarmlı-alarmsız) gibi.

Kilitler kilitlerin açılış şekline göre de farklılık gösterir. Anahtar veya düğmelerle açılan kilitler düğmelerine göre kendi içinde basmalı, dönmeli gibi farklı açılış mekanizmalarına göre kategorilere ayrılır.

Kilitlerin sağlamlaşmasını etkileyen unsurlar anahtar deliği, anahtar yolu ve anahtarların hassasiyetidir. Tüm bu unsurlar kusursuz bir şekilde bir araya geldiğinde kilit sağlam demektir. Bir başka deyişle bu kusursuzluk kilidin başka anahtarla açılmasını kolay kolay mümkün kılmaz.

Kapı kilitleri

Kapı kilitleri

Kapı kilitlerinin ana yapısı

Kapı kilitleri gövde denilen bir kilit ve bu kilidi yani gövdeyi hareket ettiren yardımcı bir eleman grubundan oluşur. Bu yardımcı eleman grubuna kısaca “anahtarlama” grubu da denilmektedir. Anahtarlama grubu esas olarak kilit sistemini kontrol etmeye yarar.

Gövde ve anahtarlama grubu da kendi içinde alt türlere ayrılır ve ikisinin farklı kombinasyonlarından kullanım yeri ve amacına göre pek çok farklı kilit elde edilebilmektedir.

Gövde (kilit); sürgülü kilit, kancalı kilit, merkezi kilit, tirajlı kilit, PVC kilit, elektrikli kilit gibi farklı alt türlere sahiptir.

Anahtarlama gurubu (silindir); bilyalı anahtar, Yale tipi yaprak anahtar, pantograf anahtar, bilyeli-pantograf anahtar gibi alt türlere sahiptir.

Kapı kilitleri arızalandığında da yalnız değilsiniz!

Kapı kilidinizde oluşabilecek herhangi bir sorunda yalnız değilsiniz. Tur Assist güvencesindeki @HOME konut yardım paketi, çilingir gerektiren her sorununuzda, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir ekip gönderir. Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından tesisat arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. www.turassistleyasam.com sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Kapı Kilitleri ve Kilit Sistemleri” yazımızdan Çilingir kategorisine gidebilir ya da “Teknoloji Getirisi “Elektronik Kilit Sistemleri” hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: