Profesyonel Anahtarcı | Tur Assist

Anahtarcı nedir? Profesyonel bir anahtarcı hangi özelliklere sahiptir?

Anahtarcı, sözlük anlamı olarak anahtar imalatçısı, satıcısı, tamircisi veya anahtar yapılıp satılan işletme olarak tanımlanır. Anahtarcı, çilingirlik mesleğini tam olarak icra etmeyen, sadece anahtar ile ilgili işleri yapan kişidir.

Anahtarcı

Anahtarcı

Özetle anahtarcı kısaca;

– Anahtara elektronik devre montajı ve chip yerleştirmek, bunların bakım onarımlarını yapmak,

– Anahtar tamiri, anahtar satışı, anahtar değişimi gibi işlemlerde bulunmak,

– Anahtar çoğaltmak,

– Anahtar şifreleme, kodlama işlemini gerçekleştirmek,

– Anahtarların kopyalanması gibi işlemlerde oluşabilecek aksaklıkları gidermek,

– Mevcut kilitlerin değişimini yapmak, çilingirlerin uzmanlık alanına girmemek kaydıyla kilit arızalarını gidermek gibi sorumluluklar taşır.

Kısacası, anahtar ile ilgili oluşabilecek temel sorunların çözümünden anahtarcı sorumludur. Bununla beraber motorlu araçların kaybolan anahtarlarının yenilenmesi, elektronik yazılımlarının yüklenmesi,  anahtarın düzgün çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi de görev tanımları dahilindedir.

Anahtarcılar herhangi bir standarda tabi midir?

Anahtarcı olabilmek için öncelikle Çilingir ve Anahtarcılar Odası’na kayıt olunması zorunludur. Aslında anahtarcılık ile çilingirlik arasında şöyle bir fark bulunur; çilingir anahtarcının yapmış olduğu işlerle beraber kilitli yerlerin açılması, kilit şifrelerinin çözülmesi gibi ince ustalık ve tecrübe gerektiren işleri de gerçekleştirebilir. Çünkü anahtarcılar sadece anahtar üzerine yoğunlaşmış, çilingirler ise kilitler üzerinde uzmanlaşmışlardır.

Anahtarcı

Anahtarcı

İyi bir anahtarcı mesleki bilgi, tecrübe, uzmanlık, malzeme bilgisi, el beceri ve kabiliyeti gibi, bir teknik personelde olması gereken yeterliliklere sahiptir.

Anahtarcılar, mesleki anlamda bir nevi teknik hizmet veren servis olarak da nitelendirilebilir. Bu bakımdan anahtarcının müşteri memnuniyeti gözeten güvenilir bir teknik eleman olması gerekmektedir.

Profesyonel anahtarcı hangi araçları kullanır?

Profesyonel bir anahtarcı birçok teknik malzeme kullanır. Genel el aletleri olarak anahtarcılar tornavida, pense, kargaburun, çekiç, keski gibi araçlar kullanır.

Bunun yanında elektrikli aletlerden matkap, spiral, vidalama matkabı, taşlama motoru ve en önemlisi anahtar kopyalama cihazı anahtarcıların en çok kullandığı aletlerin arasındadır.

Eyvah, anahtarlarımı kaybettim!

Evinizin anahtarını kaybetmeniz halinde ya da kilidinizde oluşabilecek herhangi bir sorunda yalnız değilsiniz. Tur Assist güvencesindeki @HOME konut yardım paketi, anahtarla ilgili her sorununuzda, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir ekip gönderir. Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından tesisat arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. www.turassistleyasam.com sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Anahtarcı Nedir?” yazımızdan Çilingir kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’muza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: