Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? Tur Assist’ten Pratik Öneriler

Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda doğal gaz fiyatlarına gelen zamlar ile birlikte temel bir ihtiyaç olan ısınma ihtiyacı birçok insan için oldukça maliyetli bir hal aldı. Bununla birlikte özellikle kış aylarında ev ya da iş yerlerini ısıtmak için yoğun olarak kullandığınız doğal gazı daha tasarruflu kullanabilmek adına birtakım küçük önlemler alabilirsiniz. Aşağıda detaylandırdığımız pratik yöntemler doğal gaz faturanızdan tasarruf etmenize ve kış aylarında ısınma masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

doğal gaz tasarrufu

Doğal gaz tasarrufu

Doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır? 

  • Etkin bir ısı yalıtımı doğal gaz tasarrufu yapmanın en önemli koşullarından biridir. Sözgelimi yetersiz bir çatı izolasyonu  %20 civarında ısı kaybını yaşanmasına neden olabilir. Yaşadığınız mekanların inşasında yalıtım sağlayan malzemelerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebilir, eğer yalıtımda bir sorun varsa mantolama benzeri önlemlerle ısı kaybını önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Böylece kış aylarındaki doğal gaz harcamalarında da önemli bir oranda bir tasarruf edebilirsiniz.
  • Bina yalıtımı dışında kapı ve pencerelerin de izolasyon kabiliyeti olan malzemeler ile yapılması önem taşır. Evlerdeki ısı kaybının %40’ı pencerelerden, %17’si de kapılardan kaynaklanır. Özellikle eski evlerdeki iyi yalıtılmamış pencereler ciddi ısı kayıplarına ve gereksiz maliyetlere sebep olur. Eğer kapı ve pencereleriniz yalıtım anlamında yetersiz ise pencere bantları ve izolasyon profilleri ile ısı kaybını belli bir oranda azaltabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan durumla birlikte tek camlı pencerelerde ısı kaybının %100 olduğunu varsayarsak çift camlı pencerelerde bu oran %50’ye, yansıtmalı ısı camlarda ise %25’e kadar düşer. Dolayısıyla pencerelerin ısı kaybını minimize edecek şekilde değişimi de dikkate almaya değer bir tasarruf önlemidir.

  • Eğer doğal gaz sobası kullanıyorsanız, sobanın filtresini mevsim geçişlerinde düzenli olarak kontrol etmeli, gerekiyorsa filtreyi değiştirmelisiniz.
  • Perde boyunun kalorifer peteğinin üzerini kapatacak kadar uzun olması ısı kaybına yol açar, bu yüzden perdelerin boyunu kısa tutmak ısı kaybınızı engelleyecektir.
  • Aynı şekilde mobilya ve eşyalarınızı kalorifer peteklerinin önüne yerleştirmek de ısı kaybına yol açacağından petek önlerini mümkün olduğunca boş bırakmalısınız.
  • Doğal gaz sistemine ısı ayarlı termostat monte ettirmek de doğal gaz tasarrufu yapmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Bu tip cihazlar gaz tüketimini optimize eder, yakıt tüketiminde tasarruf sağlar.
  • Birçok insan tasarruf yapacağım düşüncesi ile evden çıkarken ya da gece yatarken kombiyi kapatır. Ancak bu durum özellikle yalıtımsız evlerde, oda sıcaklıklarının ideal sıcaklığın altına düşmesine yol açar. Böylece kombi tekrar açıldığında kombinin daha yüksek sıcaklıkta daha uzun süre çalışmasına sebep olunur, bu da daha fazla doğal gaz kullanımı demektir. Kombiyi kapatmak yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakmak doğal gaz tasarrufunuza katkı sağlayacaktır.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, kalorifer tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman, donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca satın alabilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Kalorifer Tesisatındaki Test Tulumbasının Ne İşe Yaradığı hakkında bilgi alabilir ya da Doğal Gaz tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.