Doğal Gaz Tesisatında Sızdırmazlık Testi Nasıl Yapılır? | Tesisat Türkiye

Doğal Gaz Tesisatında Sızdırmazlık Testi

Doğal gaz tesisatında sızdırmazlık testi, konusunda uzman kişiler tarafından genellikle vanalar kapatılmadan, borular boyanmadan, sarılmadan veya kanal içinde ise kanal kapakları kapatılmadan gerçekleştirilir. Test servis kutusu çıkışından cihazlara kadar tüm boru tesisatını kapsar. Doğal gaz tesisatında sızdırmazlık testi iki şekilde gerçekleştirilebilir:

Doğal Gaz Tesisatında Sızdırmazlık Testi

Gaz vererek yapılan sızdırmazlık testi

Bu sızdırmazlık kontrolü doğal gaz ile yapılır ancak kontrol için sabun köpüğü kullanılır. Test esnasında gaz dağıtım şirketinin gaz beslemesini kontrol etmesi gerekir.

Kaçak olan herhangi bir nokta varsa, burada kabarcık oluşumu görülür.  Böylece kolaylıkla kaçak yer saptanır. Gaz vanası kapatılarak emniyet sağlanır ve gerekli tamirat yapılır.

Hava vererek yapılan sızdırmazlık testi

Sayaç çıkışındaki test nipeli hariç bütün çıkışlar kapatılır. Test nipeline manometreye takılan hortum takılır. Tesisatın büyüklüğüne göre pompa ile hava basılır. Basınç şebeke basıncı + 50 mbar olacak değere getirilir. 71 mbar değerinin altında olmamasına dikkat edilir. Basınç istenen değere ulaşınca 10 dakika ısıl dengelenme için beklenir. Isıl dengelenme sonrası üstte kalan su seviyesi hizasına manometre üzerinde bir çizgi çekilerek su seviyesi işaretlenir. Bunu takip eden 10 dakika içinde basınç düşmezse test olumludur. Test sonrasında manometre sökülür, test nipelinden ya da bir kör tapadan basılan hava boşaltılır.

Daireniz içerisindeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda, Tur Assist güvencesindeki @HOME konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. Üstelik @HOME konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz.

“Doğalgaz Tesisatında Sızdırmazlık Testi” yazısından Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.