Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır? | Tur Assist

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır? Kaçak Halinde Neler Yapılır?

Kış gelince hayatımızda yoğun bir biçimde yer alan doğalgaz, sanılanın aksine aslında temiz bir enerjidir.  Yandığında kül, karbon monoksit, kükürt gibi insan sağlığını tehdit eden maddelerin oluşmasına sebebiyet vermez. Üstelik çevre dostu olan doğalgaz, diğer gazların aksine doğrudan zehirlenmelere yol açmaz. Ancak doğru kullanılmadığı takdirde, kaçak ve sızıntılar oksijenin azalmasına yol açtığından insan sağlığına ciddi bir tehdit oluşturur. Peki, doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Doğalgaz kaçağının nasıl tespit edildiğine değinmeden önce kısaca doğalgazı tanıyalım.

Doğalgaz nedir?

Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif, yanıcı bir gazdır. Dünyada petrolden sonra en çok kullanılan ikinci yakıt olan doğalgaz, enerji tüketiminin önemli bölümünü karşılar.

Ülkemizde ilk olarak 1970’li yıllarda endüstriyel bir biçimde kullanılan doğalgaz, seksenli yılların sonunda yoğun bir biçimde hayatımıza girmiştir. Doğru kullanıldığı takdirde, diğer tüm yakıtlara göre çok daha güvenli bir yakıttır.

Doğalgaz zehirler mi?

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?Aslında doğalgaz, karbon monoksit içermediğinden zehirleyici bir gaz değildir. İnsan sağlığına iki şekilde zarar verir:

Doğalgazın yakılması esnasında ortaya çıkan baca gazı, içinde karbonmonoksit içerdiğinden, yaşam alanlarına sızması halinde insan sağlığına ciddi bir tehlike oluşturur.

Doğalgaz tesisatındaki kaçak ya da sızıntı, ortamdaki oksijenin azalmasına sebebiyet verdiğinden boğulmalara yol açabilir.

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Kokusuz bir gaz olan doğalgaz, kaçak ya da sızıntı olması durumunda ortaya çürümüş sarımsağı andıran bir koku çıkarır. Dolayısıyla hemen fark edilen bu yapay kimyasal kokusu, doğalgaz kaçağının başlıca belirtisidir.

Doğalgaz kaçağı tespit edildiğinde ne yapmalı?

1.      Çakmak ya da kibrit çakmayın,

2.      Lamba ve elektrikli cihazları açmayın,

3.      Derhal kapı ve pencereyi açıp ortamı havalandırın,

4.      Sayaç vanasını kapatın,

5.      Kapı zili ve telefon kullanmayın,

6.      Doğalgaz kaçağı olan mekandan herkesin çıkmasını sağlayın,

7.      Komşunuzdan ya da güvenli bir yerden 187’yi arayın.

Daireniz içerisindeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda, Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır yazısından Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.