Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Tesisat Türkiye

Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular

Doğal gaz tesisatlarında sadece TS 6047, ISO 3183, TS EN 10208-1, API 5L kapsamında yer alan çelik borular kullanıma uygundur. Ülkemizde ISO 3183, TS EN 10208-1, API 5L normuna uygun üretilen doğal gaz kolon hattı borularının bağlantı kaynaklarının gaz dağıtım şirketi yönetmeliklerine uygun olması zorunludur.

Bu yönetmeliklere göre oksi-asetilen kaynağının ergitme gücü azalacağı için borularda DN 65 mm (dahil) çapa kadar oksi-asetilen, örtülü elektrot, elektrik ark veya TİG (argon) kaynağı ile, DN 80 mm (dahil) çaptan sonra et kalınlığı da artacağından sadece örtülü elektrot veya argon kaynağı ile karıştırılmasına izin verilmiştir.

Bina içi doğal gaz tesisatında kullanılacak olan bağlantı elemanları fabrikada özel basınç testinden geçmeli, boru bağlantı parçaları pürüzsüz ve sızdırmaz olmalı, iç ve dış yüzeylerinde eziklik, çatlak, katmer izi gibi hatalar bulundurmamalıdır.

Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular

Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular

Doğal gaz borularının özellikleri nelerdir?

 • Doğal gaz borularının et kalınlığı TS 301 kapsamında yer alan borulara göre daha kalın yapıdadır.
 • Boruların mukavemet değerleri ile kimyasal içeriği kaynaklanmaya en uygun sacdan elde edilir.
 • İç çapaklar alınır ve kaynak dikişli olan borularda gerilme gidermesi için boru tümüyle tavlanır.
 • Doğal gaz borularına et kalınlığı toleransları diğer boru türlerine göre daha hassastır. % 1,5 (su borusunda % 10)
 • Tesisatlarda boru bağlantı kaynakları vidalı ve flanşlı olabilir.
 • Hatalı olan ürünlerin hurdaya ayrılabilmesi için kaynak dikişleri radyografik muayene (floroskopi) metodu ve ultrasonik muayene metodu ile test edilir.
 • Doğal gaz tesisatında kullanılan borulara hidrostatik basınç uygulanır. Ayrıca borular magnetik testten geçirilir. Bu sayede borunun sızdırmazlığı ve metalografik yapısında herhangi bir hata bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

Doğal gaz iç tesisat boruları döşenirken uyulması gereken kurallar nelerdir?

 • Doğal gaz tesisat boruları sıva altına döşenmez.
 • Borular odun, kömür, çöp depolarına ve asma tavan içine döşenmemelidir.
 • İç tesisat hatları hiçbir zaman asansör boşluğu, havalandırma, çöp ve duman bacaları, davlumbaz içleri ve yangın merdivenleri gibi alanlardan geçirilmemelidir.
 • Telefon, elektrik hatları, sıcak su ve kızgın su boruları ile bina doğal gaz bağlantı hatları arasında en az 15 cm.’lik bir açıklık bulunmalıdır.
 • Gaz borularının kapalı bir hacim (kanal) içinden geçirilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Boru hattı içine basınçlı hava uygulanarak içeride bulunabilecek yabancı maddeler dışarıya atılmalıdır.
 • Gaz borularının kendi amaçları dışında kullanılması kesinlikle yasaktır.
 • Bina içi doğal gaz tesisatı TS 10878 normuna uygun, çelik esnek bağlantı elemanları ile yapılmalıdır.
 • Gaz tesisatı yapılmadan önce binanın “Bayındırlık Bakanlığı Kuvvetli ve Zayıf Akım İç Tesisat Yönetmeliği’ne” göre topraklaması yapılmalı, bina bu topraklama hattı ile irtibatlandırılmalıdır. Topraklamanın mümkün olmadığı durumlarda doğal gaz tesisatı için saf bakır levha ya da çubuklarla özel bir topraklama tesisatı yapılmalıdır.
 • İç tesisatta sıcak bükme yöntemi değil sadece soğuk bükme yöntemi kullanılmalıdır.
 • Borulara toprak altında dişli bağlantı yapılmamalıdır. Ayrıca borular toprak altında bükülmemelidir.
 • Tamamlanan gaz verme işlemi sonrasında borular antipas üzeri sarı renk yağlı boya ile boyanmalıdır.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, doğalgaz tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı Kategorimize geri dönebilir ya da Kalorifer Peteği hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.