Doğalgaz Tesisatında Menfez Kullanılması Neden Zorunludur? | Tur Assist

Doğalgaz Tesisatında Menfez Kullanılması Hayati Önem Arz Eder!

Doğalgaz yangını ve patlamalarının en önemli sebeplerinden biri ortamdaki havalandırmanın yetersiz oluşudur. Havalandırma menfezleri, patlamanın oluşmasını engelleyerek adeta hayat kurtarır. Bu bakımdan doğalgaz tesisatında menfez kullanılması hayati önem arz eder.

Yüklenici firmalar doğalgaz tesisatlarını incelerken menfez açılmadığı takdirde doğalgazın açılmasına izin vermezler. Ancak bazı kullanıcılar soğuk havayı engellemek maksadıyla menfezleri kapatır. Olası kaçaklarda doğalgaz havadan daha hafif olduğu için tavan döşemesi altında kalan boşluklarda birikir. Konutlardaki üst havalandırma menfezleri biriken gazın dışarıya tahliye edilmesine yardımcı olur ve olası kazaların önüne geçilmesini sağlar.

Doğalgaz tesisatında menfez

Doğalgaz tesisatında menfez

Bu bakımdan doğalgaz tesisatında menfez takılması kadar menfezlerin amaçlarına uygun olarak kullanılması ve daima açık bırakılmaları da hayati önem arz eder.

Doğalgaz tesisatında menfez nereye takılır?

Aslında menfez hava gelecek şekilde açılan bir deliktir. Bu delik hem kombilerin daha performanslı çalışması hem de olası kaçakların yangın ya da patlamaya dönüşmemesi için belirli standartlara sahiptir. Söz gelimi konutlarda menfezler yerden en az 180 cm yukarıya gelecek şekilde açılır. Daha basit bir işlem gerektirdiği için genellikle pencereler tercih edilir. En az 150 cm²’lik bir yüzeye sahip olmaları gerekir.

TMMOB (Türkiye Makine Mühendisleri Odası) tarafından yayınlanan doğalgaz iç tesisat şartnamesinde hem menfezlerin standartları hem de monte edilmesi gereken yerler açıkça belirlenmiştir.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, doğalgaz tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Doğalgaz yangınları hakkında bilgi alabilir ya da doğalgaz tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: