Gaz Dedektörü Hakkında Neleri Bilmelisiniz? | Tur Assist

Gaz Dedektörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Aslında gaz dedektörü kullanımının basit bir sebebi vardır. Evlerimizde kullanılan ısıtma sistemleri karbonmonoksit zehirlenmesi açısından risk arz eder. Isıtma fonksiyonu sebebiyle evlerimizin vazgeçilmezleri arasında olan şofbenler, kömür sobaları ve kombiler arıza anında insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sistemler düzenli bakım ve onarımdan geçse bile doğa koşulları nedeniyle zehirlenmelere yol açabilir.

Gaz Dedektörü

Gaz Dedektörü

Gazetelerde şiddetli ve ters yönden esen rüzgar sebebiyle karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalan insanlarla ilgili haberlere sık sık rastlarız. Üstelik ülkemizde yaygın olarak kullanılan doğalgaz renk, tat ve koku içermediğinden sızıntı anında daha tehlikeli olmaktadır. İşte bu noktada gaz dedektörleri devreye girer.

Gaz dedektörü ne işe yarar?

Aslında gaz dedektörü gaz kaçaklarına karşı alınabilecek en basit ve en etkili önlemlerden biridir. Çünkü bu cihazlar insan sağlığına zararlı gazların, bulunulan ortamdaki limit değerlerini aşması durumunda, uyarı vererek olası patlama ve yangınları engeller.

Gaz dedektörleri neden ikaz alarmı verir?

Gaz dedektörlerinin sensörleri, gaz birikimi ve gaz sızıntısı tehlikeli boyuta geldiği anda durumu tespit eder, sesli ve ışıklı uyarı sistemleri devreye girerek ortamdaki insanları uyarır. Yani gaz dedektörleri alarma geçerek yüksek sesle alarm çalmaya başlar.

Gaz Dedektörü

Gaz Dedektörü

Bu durumda çakmak ya da kibrit çakmayın, lamba ve elektrikli cihazları açmayın, derhal kapı ve pencereyi açıp ortamı havalandırın, sayaç vanasını kapatın, kapı zili ve telefon kullanmayın, doğalgaz kaçağı olan mekandan herkesin çıkmasını sağlayın, komşunuzdan ya da güvenli bir yerden 187’yi arayın.

Gaz dedektörü montajı

Evleriniz veya işyerlerinizde gaz dedektörü monte edeceğiniz yer tavandan yaklaşık 15-20 cm aşağıda olmalıdır. Eğer monte edilmek istenen yer tavan ve tavan arası ise en yakın duvardan 40 cm uzağa monte edilmelidir. Montaj için gaz kaynağını göz önünde bulundurun, ilgili cihazdan çok uzağa monte etmeyin. Eğer odalar bir kiriş ya da kolonla ayrılıyorsa gaz dağıtım kanalı hangi tarafta bulunuyorsa dedektörünüzü o tarafa monte ediniz.

Unutmayın, evleriniz ya da işyerlerinizdeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız, Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Gaz Dedektörü Nedir? Nasıl Çalışır? yazımızdan Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’muza geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.