Gaz Kaçağı Nedir? Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır? | Tur Assist

Gaz Kaçağı Nedir? Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Gaz, uzun yıllardan beri süregelen pek çok ihtiyaca cevap vermiş, en başta ısınma ve aydınlanma konusunda hayati gereksinimlerimizi fazlasıyla karşılamıştır. Birçok sanayi kolunda ham maddeyi işleme açısından da büyük öneme sahip gaz çeşitleri tümüyle yaşamımızın bir parçası olmuştur. Doğal gaz ayrıca kömür, petrol gibi fosil yakıtlardan daha farklı olarak bir gaz olması nedeni ile çevre bilincinin oluşmasında aktif rol oynamıştır.

gaz kaçağı nasıl anlaşılır

Gazlar yukarıda bahsettiğimiz faydaları dışında yanlış kullanım ve dikkatsizlik halinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bazı durumlarda kazalar ve çeşitli tedbirsizlikler ile birlikte kaçaklar yaratan gaz tankları, ani parlama ve ateşleme durumunda ölümlü kazalara yol açmaktadır. Gaz kaçağı, gazın saklama alanından ya da taşındığı borular veya ilgili tesisatlardan sızmasıdır.

Gaz çeşitlerini ve gaz kaçağı belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gaz kaçağı nasıl anlaşılır?

  • Doğal Gaz: Genel itibari ile renksiz, sarımsak gibi kokusu olan, havadan hafif ve yanıcı özelliğe sahip bir gazdır. Kaçak ya da sızıntı olması durumunda ortaya yaydığı sarımsak kokusu net biçimde anlaşılabilir.
  • Propan Gazı: Sıvılaştırılmış gaz olarak pek çok kimya sanayi ürününde kullanılan propan gazı, petrol rafinerilerinde çözülerek kişisel kullanıma sunulur. Özellikle outdoor spor dallarıyla ilgilenenlerin kamp ocağı olarak kullandığı bu gaz çeşidi sızıntıya uğradığında ortama çürük yumurtaya benzer zehirli bir koku yayar.
  • LPG: Likit petrol gazı anlamına gelen, bütan ve propan karışımına sahip bu gaz çeşidi özellikle araçlarımıza yakıt olarak ciddi bir çözüm sunar. Zehirsiz bir gaz olmasına karşın havayı absorbe ettiği için, anlaşabilmesi özel olarak ekşi bir koku ile kokulandırılmışlardır. Bu koku ortama yayıldığında kolayca fark edilebilir.

Gaz kaçakları tespit edildiğinde ne yapılmalı?

gaz kaçağı nasıl anlaşılır

Gaz kaçağı nasıl anlaşılır

  • Çakmak ya da kibrit çakılmamalı
  • Lamba ve elektrikli cihazlar açılmamalı
  • Derhal kapı ve pencereyi açıp ortam havalandırılmalı
  • Var ise sayaç vanası kapatılmalı
  • Ziller ve sinyal gönderen telefonlar kullanılmamalı
  • Kaçak olan mekandan herkesin tahliye edilmesi sağlanmalı
  • Sızıntının devam etmesi halinde önlem amacıyla derhal itfaiye çağrılmalı

Unutmayın, evleriniz ya da işyerlerinizdeki doğal gaz tesisatında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız, Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Doğal Gaz Kaçak Dedektörü hakkındaki yazımızı okuyabilir ya da doğal gaz tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.