Isıtma Sistemleri Hakkında Karşılaştırma | Tur Assist

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemlerini iki alt başlık halinde incelemek mümkündür. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı ve sıcak su dağılımı başka kanallara ihtiyaç duymadan tek bir merkezden sağlanır. Bireysel ısıtma sisteminde ise ısı ve sıcak su ihtiyacı, merkezden bağımsız dağıtım kanallarıyla sağlanır.

Isıtma Sistemleri

Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma sistemi

Kalorifer kazanları, döküm ve çelik kazanlar, elektrik panoları, merkez vanaları, pompalar, bacalar, mekanik enerji sağlayan makineler (brülörler) gibi unsurlardan oluşur.

Merkezi ısıtma sisteminin avantajları

Herhangi bir arıza nedeniyle tadilat işleri sadece kazan dairelerinde yapılacaktır. Bu durumda tadilat işlemi, diğer bağımsız kişilerin onayına gerek kalmadan idare tarafından yönetilir ve sadece kazan dairesinin bulunduğu bölümde gerçekleşir.

Tadilat sırasında kat sakinleri kazan dairesinden uzakta olduğu için gürültü, koku, duman gibi rahatsızlıklara maruz kalmazlar. Daireler içerisinde ısıtma cihazları bulunmadığından tadilat esnasında oluşabilecek gaz kaçağı durumunda risk, bireysel ısıtma sistemine oranla daha azdır.

Bireysel sistemlerde, komşu apartman sakinlerinin kombilerinin kapalı olması durumunda onlardan ısı sağlanamazken, merkezi sistem ısıtmada, petekler kapatılmadığı sürece tüm daireler eş zamanlı olarak ısınır. Yani herkese eşit şekilde ısı dağıtımı sağlanır. Sıcak su kesintisi yoktur. Masraflar ısı pay-ölçer cihazlarıyla eşit olarak paylaştırılır. Bu sayede kullanıcılar için tasarruf bilincini oluşturur. Merkez kazan sistemi yedeklenebilir ve ısı sıcak su akışının sürekliliği sağlanır. Tercih edilirse maliyet ve aşınma payı giderleri bireysel olana göre daha düşüktür.

Bireysel ısıtma sistemleri

Doğal gaz sobası, kat kaloriferleri, petekler, kombiler, klimalar, şömineler, sobalar, termosifonlar, şofbenler şeklinde örneklendirilebilir.

Isıtma Sistemleri - Yağlı Radyatör

Isıtma Sistemleri – Yağlı Radyatör

Bireysel ısıtma sisteminin avantajları

Bina sakinleri birbirlerinden bağımsız olarak ısınmalarını sağlayabilir, tüm sistemi kendi yaşam koşullarına göre ayarlayabilir. Cihaz seçimi, cihaz markası gibi tercihler bina sakinlerine aittir. Her kullanıcı faturalardan kendisi sorumludur. Isınma sisteminden faydalanmadıkları durumda merkezi sistemlerdeki gibi bir düzenli tutarı ödemek zorunda kalmazlar.

Arıza durumunda her birey sorunu kendi inisiyatifinde daha hızlı giderebilir. Fatura aşımında kontrol kullanıcının elindedir. Bu konuda enerji tasarrufu sağlayabilir. Montaj kısmı kolaydır. Isı mekanizması dairelerde olduğu için binada daha fazla alan sağlar. Aşırı sıcaklık olması durumunda kapatılabilir veya kısılabilir.

Ayrı ayrı değerlendirecek olursak;

Sobalar, izin verildiği sürece apartman dairelerinde, müstakil konutlarda, çay ocaklarında tercih edilir. Bakıldığında ‘’hem ısınma ve ısıtma hem de yemek yapma olanağı sağlar. Kömür ve odun parası ödemeden de kağıt, karton, bez veya atık mobilya kırıntılarını kullanarak ısınma sağlanır. Ancak ciddi bir şekilde çevre kirliliği yaratır. Buna mukabil kömür veya odun giderleri doğal gaz faturasında çok da fazla bir fark arz etmez.

Kombi kanalıyla gerçekleştirilen bireysel sistemler, daire içi ısıtma için idealdir. Arzu edilen zamanda kapatılabilmesi, derecesinin ayarlanabilmesi bu sistemin tasarruf anlamında dikkat çeken özelliğidir. Ayrıca doğal gaz çevreye duyarlı bir yakıttır.

Isıtma Sistemleri - İnfrared Isıtıcı

Isıtma Sistemleri – İnfrared Isıtıcı

Halk arasında ısıtma sistemleri arasında sayılmayan klimalar, daha çok serinlemek için tercih edilseler de özellikle güney bölgelerimizde ısınmak için de kullanılırlar. Yayılan ısı, radyatörlere oranla daha kısa sürdüğü için en pahalı ısınma tekniğidir. Havayı kurutması sağlık açısından birtakım problemler yaratmaktadır.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME konut yardım paketi, tüm ısıtma sistemleri ile ilgili acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek dairenizdeki sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden hızlıca inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Isıtma Sistemleri” yazımızdan, Doğal gaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Merkezi Sistem Isıtma Rehberi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: