Kalorifer Peteği Nedir? Nasıl Monte Edilir? | Tur Assist

Kalorifer Peteği

Dökme dilimli ısıtıcılar, arızalı parçaların değiştirilebilmesi, dilim eklenmesi ya da radyatörün dilimlenebilmesi gibi özellikleri ile oldukça avantaj sağlayan ısıtıcı türleri arasındadır. Her ne kadar işçiliği zor, montaj süresi uzun olsa da dökme dilimler diğer radyatör türlerine göre daha dayanıklı ve uzun süreli kullanıma sahiptir. Panel radyatörler ise estetik görünümlü, işçiliği kolay, montaj süresi kısa olduğu için günümüzde en çok kullanılan ısıtıcı türleri arasında yer alır. Bu tip radyatörlerin asma işlemini gerçekleştirirken birtakım noktalara dikkat etmek ısıtıcının doğru ve verimli çalışması için oldukça önemlidir.

kalorifer peteği

Kalorifer peteği

Kalorifer peteği monte ederken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Radyatörün duvar ile arasında olması gereken mesafe en az 40 mm olmalıdır. Radyatörün yerden yüksekliği ise en az 70 mm olmalıdır. Bu oran genelde 100 mm civarındadır.
  • Isıtıcılar pencere altına yerleştirilmelidir.
  • Isıtıcıların kesinlikle alttan gidiş ve üstten dönüş olarak bağlanmaması gerekir.
  • Dökme dilimli radyatörlerde konsollar, dilim aralarının 6 mm olduğu göz önünde bulundurularak delinmelidir.
  • Radyatör giriş ve çıkışlarına vana yerleştirilmelidir.
  • Radyatörün üst bağlantı ağzına mutlaka hava alma purjörü konulmalıdır.
  • Branşman borularında gidiş ve dönüş branşman eğimleri verilmeli ve borular 250 mm’den az 1500 mm’den fazla olmamalıdır.
  • Eğer radyatör 1,6 metreden uzunsa farklı taraflardan çapraz bağlanmalıdır. Bu şekilde bağlandığında kombi pompası radyatör içi sirkülasyonu tam yapabilir ve radyatörden tam ısıl verim alınabilir.

Kalorifer peteği asma işlemi

Kalorifer peteği asma işlemine başlamadan önce radyatör konsolu ya da askı köşebendi duvara monte edilerek ısıtıcının yeri hazırlanmalıdır. Eğer panel radyatör monte edilecek ise üretici firma kataloğunda yer alan talimatlara uygun ya da metre ile ölçülerek montaj gerçekleştirilmelidir.

Radyatörü asarken son derece dikkatli olunmalı, işlem esnasında el kesilmesi ya da radyatörün ayağa düşmesi sebebiyle oluşabilecek kazalara dikkat edilmesi önem arz eder. Dökme dilimli radyatör konsolu ve kelepçeyi monte ettikten sonra betonun kuruması için en az 1 gün beklenmesi gerekir. Eğer bu kuruma süresi beklenmezse radyatör monte edildiği yerden düşebilir.

Kalorifer peteklerinin montajı

Isıtıcıların montaj işlemini gerçekleştirirken olduğu gibi kullanım esnasında da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin kalorifer peteklerinin üstü hiçbir şekilde örtülmemeli, ısıtıcıların önü herhangi bir eşya ya da mobilya ile kapatılmamalıdır. Bu tip durumlar peteklerde verim kaybı yaşanmasına yol açar.

Isıtıcıların montajı yapılmadan önce montajın sağlam olabilmesi için montajda kullanılacak takımların oluşturulması gerekir. Mala, kova, çimento, kum gibi malzemeler ile sağlam bir harç yapılmalı ve ısıtıcı bu harç ile montaj edilmelidir.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, doğalgaz tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Doğalgaz tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Kalorifer Peteklerinin Havasının Nasıl Alınması Gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.