Kalorifer Tesisatında Test Tulumbası Ne İşe Yarar? | Tur Assist

Test Tulumbası Nedir? Ne İşe Yarar?

Kalorifer tesisatlarında radyatör, kazan gibi ekipmanlarda sızıntı olup olmadığı test tulumbası ile anlaşılır. Test tulumbası ile kontrol edilecek alanın içerisine belirli bir basınca kadar su basılır, bir süre beklendikten sonra tulumba ibresine bakılarak kaçak olup olmadığı belirlenir.

Test tulumbası en çok radyatörlerin kontrolünde kullanılır. Özellikle dilimli ısıtıcılar için test tulumbasının kullanımı önem arz eder. Cihaz ile kapalı devre sistemlerin testleri yapılabilir, kombiler gibi kapalı genleşme deposunun bağlı olduğu cihazlar ile açık genleşme deposunun bağlı olduğu kat kaloriferi kazanları tulumba ile test edilemez.

test tulumbası

Test tulumbası

Test tulumbası nasıl çalışır?

Test tulumbalarının bir ucu test yapılacak ekipmana bağlanır. Tulumba üzerindeki V1 vanası kapalı, V2 vanası açık konuma getirilir. Test koluna sürekli basılarak suyun transferi yapılır. Süreç esnasında basınç cihazın manometresi ile kontrol edilir.

İstenilen seviyeye gelinceye kadar tulumbanın basıncı artırılır, ardından V1 vanası kapatılır. Bir süre beklenerek manometre gözlemlenir. Manometrede sabitlenen değer değişmezse herhangi bir sızdırmanın söz konusu olmadığı anlaşılır. Böylece her iki vana da açılarak su tahliye edilir. Radyatör gibi parçaların testlerini yapmadan önce dışarıdan su doldurmak süreci hızlandırır.

Test aşamasında dikkat edilmesi gereken husus, her cihaz için uygulanacak basınç ve bekleme süresinin farklı olduğunun unutulmamasıdır. Dolayısıyla sızdırmazlık testlerinde uygulanacak basınç için cihazların kullanma kılavuzuna bakılır. Prensip olarak normal kullanım basıncının 2 katı kadar basınç uygulanır.

Yine test esnasında üzeri beton gibi kalıcı malzemeler ile kaplanacak tesisatın en az bir gün bekletilmesi, diğer cihazlar için de bekleme süresinin 30 dakikadan az olmaması önem arz eder.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, kalorifer tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman, donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca satın alabilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Kalorifer Tesisatındaki Havanın Nasıl Alınacağı hakkında bilgi alabilir ya da kalorifer tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.