Merkezi Sistem Doğal Gaz Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Neden Merkezi Sistem Doğal Gaz Tercih Edilir?

Fabrikalar, büyük işyerleri, hastaneler, alışveriş merkezleri, okullar, devlet daireleri gibi hacim olarak büyük binaların çoğunda, ısınma ihtiyacı merkezi sistem doğal gaz ile karşılanır. Konut olarak kullanılan apartmanlarda da bu yöntem yaygındır. Isıtma sistemi tercihi yaparken, sadece ilk yatırım maliyetlerine değil, toplam maliyete bakmak önemli olacaktır.

Merkezi Sistem Doğalgaz

Merkezi Sistem Doğalgaz

Konutlardaki ısıtma sistemleri kombi, kat kaloriferi, soba, şömine vb. şeklinde bireysel olabildiği gibi merkezi doğal gazlı ya da kömürlü sistemler de olabilmektedir. Kuşkusuz her iki sistemin de hem bazı dezavantajları hem de bazı  avantajları vardır. Aşağıda merkezi sistem doğal gaz ısıtmanın sağladığı bazı avantajları bulabilirsiniz:

Merkezi sistemi doğal gaz ile ısınmanın avantajları

1- Sistemin bakım ve arıza giderleri apartman tarafından ortak karşılanır.

2- Sistemin temel kurulumu kazan dairesinde olacağı için, apartman sakinleri gürültü, koku gibi rahatsızlıklar yaşamazlar.

3- Evin içinde direkt gazla çalışan kombi gibi mekanizmalar olmadığı için ve baca mesafeleri daha uzun olduğu için, bu sistemler daha güvenlidir.

4- Camdan dışarı çıkan hermetik kombi bacaları görüntü kirliliği yaratır. Oysa merkezi sistemlerde böyle bir sorun yoktur.

5- Ekonomik ömürleri daha fazladır.

Merkezi doğal gaz sistemi nasıl bağlatılır?

Konut olarak kullanılan bir apartmanda merkezi sistem doğal gazla ısınmaya geçmek için bazı yasal süreçlerin tamamlanması gerekir. Öncelikle site ya da apartman sakinlerinin salt çoğunluğunun bu karara onay vermesi gerekir. Bu kararın yönetici tarafından da imzalandığı apartman karar defteri ile gaz dağıtım firmasına başvurulmalıdır.

Merkezi Sistem Doğalgaz

Merkezi Sistem Doğalgaz

Sistemin kurulumunu yapacak olan mühendislik firması bina için gereken kazan kapasitesini ve tesisatı hesaplayarak işi projelendirir. Sonrasında aynı bireysel ısınma sistemlerinde olduğu gibi gaz dağıtım firmasının yetkilileri binaya gelerek güvenlik kontrollerini yaparlar ve bir sorun yoksa proje onaylanır.

Bu kontroller çok hassas detaylar içerir. Örneğin kazan dairesinde elektrik olmaması, uygun havalandırma koşulları, boruların elektrik tesisatından uzaklığı gibi teknik konular onay sürecinde dikkatle incelenir.

Tur Assist’in sunduğu @HOME konut yardım paketleri, doğal gaz sisteminden kaynaklanan acil sorunların çözümü için profesyonel tesisatçı gönderimi ve tamir desteğini de kapsar.

Üstelik @HOME konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Ayrıca @HOME konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden inceleyebilir, 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Neden Merkezi Sistem Doğal Gaz Tercih Edilir?” yazımızdan Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı inceleyebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.