Merkezi Sistem Isıtma Rehberi

Merkezi Sistem Isıtma Nedir, Nasıl Çalışır?

Yaşadığımız konutlarda ısıtma sisteminin merkezi sistem olması ev sahiplerinin, ev sahibi olmak isteyenlerin ve kiracıların en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Bunun en büyük sebebi merkezi sistem ısıtma onlar için öngörülebilir bir konfor ve maliyet garantisidir. Peki, merkezi sistem ısıtma nedir, nerelerde kullanılır, nasıl çalışır? İşte “Doğalgazda kombi mi merkezi sistem mi daha iyidir?” diye düşünenler için merkezi sistem ısıtma rehberi…

Merkezi Sistem Isıtma

Merkezi Sistem Isıtma

Gazetelerde ve internet sitelerinde gördüğümüz her satılık ve kiralık ev ilanında mutlaka ısıtma sistemine dair bir bilgilendirme görürüz, daha doğrusu bunu görmek isteriz. Ev sahipleri, ev sahibi olmak isteyenler ve kiracılar, ev kombi ile mi, yoksa merkezi ısıtma sistemi ile ısınıyor, hep buna dikkat ederler, çünkü bu onlar için kuşkusuz bir konfor ve fiyat garantisidir. Dolayısıyla da önemlidirpeki, merkezi sistem ısıtma nedir? Bir diğer deyişle, binalarda kullanılan merkezi ısıtma sistemi nedir, nasıl çalışır?

Merkezi sistem ısıtma nedir?

Merkezi ısıtma sistemi, sözlük tanımıyla, bir merkezden elde edilen ısıtma enerjisinin binalara dağıtılmasını ve bağımsız bölümlerin ısıtılmasını sağlayan sistemdir. Bu sistem daha çok, toplu yaşama imkanının daha mantıklı ve kazançlı olduğunun düşünüldüğü yerlerde kullanılır. Örneğin, apartmanlarda bireysel kombi kullanarak kış aylarında yüksek faturalarla karşı karşıya kalmak yerine daha çok merkezi sistem ısınma tercih edilir. Böylece beklenmedik faturalarla karşılaşılmaz ve dairelerde belli bir düzende ısınma sağlanır.

Merkezi sistem ısıtmaya nasıl geçilir?

Merkezi sistem ısıtmaya geçmek için öncelikle site ya da apartman yöneticileri, bu konuda site veya apartman sakinleri arasında salt çoğunluğu oluşturmak zorundadır. Ardından karar defterinde yöneticinin imza beyannamesi ve bir fatura ile gaz dağıtım firmasına abonelik yaptırabilirler.

Merkezi ısıtma sistemi

Merkezi ısıtma sistemi

Merkezi doğalgaz sistemi bağlanmadan önce yetkili firma mühendisleri gerekli hesapları yaparak kazan kapasitesini, kazan için kullanılacak ekipmanları ve doğalgaz tesisatının ne şekilde olduğunu belirlerler. Ardından, projelendirme yapılır ve basınç, kaçak ve güvenlik kontrolleri tamamlanır. Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra gazın açılması talep edilir ve merkezi sistem ısıtma uygulanmasına geçilir.

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır?

Merkezi ısıtma sistemi iki ayrı mekanizmadan oluşur. Bunlardan ilki pay ölçer, ikincisi termostatik vanadır. Isı pay ölçer sistemi, içinde bulunulan ortamın sıcaklığı istenilen seviyeye ulaştığında, ısı pay ölçer, termostatik vanayı uyarır ve sıcak suyu keser. Böylece ortamın sıcaklığı istenen ayarda tutulur, enerjiden de yüzde 40 oranına kadar tasarruf edilmiş olunur.

Merkezi sistem ısıtmada ısı pay ölçer nedir?

Merkezi ısıtma sisteminde her dairenin ne kadar ısı tükettiğini belirlemek için ısı pay ölçer diye bir sistem kullanılır. Bu sistem, merkezi sistemle ısınan binalarda zorunlu olarak kullanılır.

Merkezi sistem ısıtmada ödeme nasıl belirlenir?

Isı pay ölçer, her radyatöre monte edilir ve dairenin bireysel bazdaki toplam ısı harcamalarını tespit eder. Bu sayede de apartmanda gider paylaşımı yapılabilir ve her daire, kullanmış olduğu enerjinin parasını öder.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, merkezi ısıtma sistemi dahil doğalgaz tesisatı ile ilgili acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek dairenizdeki sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Merkezi Sistem Isıtma Nedir, Nasıl Çalışır? yazısından Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.