Buat Nedir? Buat Çeşitleri Nelerdir? | Tur Assist

Buat Nedir?

Fransızca “Boite” kelimesinden dilimize geçen buat, kaba inşaatlarda ya da şantiyelerde elektrik ve telefon tellerinin toplanıp bir kutu üzerinden dağılmasını sağlayan dört ya da iki çıkışlı plastik kutu anlamına gelir. Aynı zamanda birkaç farklı tesisatı birleştirme işlemlerinde de kullanılan buatlar günümüz yapı elektriği işlemlerinde önemli bir çözüm sağlar.

buat nedir

Buat nedir ?

Buat çeşitleri nelerdir?

Norm Buat: Dairesel tipte kullanılan buatlardır. Kullanılan kablolama çeşidine göre farklı çaplarda boyutları vardır. En çok kullanılanları 40 ve 70 milimetre çapında olanlarıdır.

Kare Buat: İnşa edilen tesisatlarda iletken bağlantıların en yoğun bulunduğu alanlarda kullanılır. Apartman dairelerinin dağıtım kısımları buna örnek verilebilir. En sık kullanılan boyutlar ise 10×10 ile 20×20’dir.

Sıva Üstü Buat: En sık eski binalarda rastlayabileceğiniz bu tip buatlar yerini sıva altı buatlara bırakmıştır. Sebebi ise estetik açıdan kablolamayı gizleyememesidir. 50 ve 20 milimetrelik boyutlarda olanları elektrikçilerde hala mevcuttur.

Kontralı Buat: Yapı itibari ile alt kısmından tek girişi bulunan buatların uzunluğu 80 milimetredir ve günümüzde sıkça kullanılmaktadır.

Tünel Buat: Dairesel buat sınıfına giren tünel buatlar kablolanırken kesici bir alet vasıtası ile başlıklarının kesilmesi gerekir. 80 milimetre çapında boyutları mevcuttur.

Çelik Buatlar: En zorlu koşullarda dahi dayanıklı olması için perçinlenmiş dökme çelikten imal edilen bu buat çeşitleri dayanıklık seviyesi yüksek olması istenen tesisatlarda kullanılır.

Klemens Nedir?

Buat nedir ?

Elektrik panosunda kullanılan kontaktör, sigorta gibi elektrik elemanlarının kendileri arasında ve pano dışındaki birimlerle irtibatlanmasını sağlayan aparatara klemens denir. Yapılarına göre yaylı klemensler, hızlı bağlantılı klemensler ve vida basklılı klemensler olarak 3’e ayrılır. Elektrik buatlarında genellikle sıra klemensler tercih edilir. Sıra klemensler adını bir sıra halinde birçok klemensden oluşması sebebiyle almıştır.

Buat Klemensi kullanmak neden önemlidir?

Buat klemensleri, tesisatı kolaylaştırma amacı taşıdığından artık her şantiyede görülmektedir. Yapı olarak kabloların karışmasını engellediğinden tesisatçılara büyük kolaylık sağlar. Öte yandan özen gösterilmeyince gevşek olan klemens bağlantısından çıkan arkın yaptığı etki, felaket boyutundadır.

Elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Ev Elektrik Tesisatı hakkında bilgi alabilir ya da elektrik tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: