Elektrik Kumanda ve Kontrol Elemanları Nelerdir? |Tur Assist

Elektrik Kumanda Elemanları

Elektrikli aygıtların açılmasında, kapanmasında ve yönetilmesinde kullanılan parçalara elektrik kumanda elemanları adı verilir. En bilinen elemanlar aşağıdaki gibidir.

Buton: Elektrik akımının geçip geçmemesine imkan tanıyan, elektrik akımının yön değiştirmesini sağlayan elemanlardır; kontaklarından akım geçer. Start, stop butonları örnek olarak verilebilir.

Röle: Elektromıknatıs, palet ve kontak kısımlarından oluşan röleler, ufak güçteki elektromanyetik anahtarlardır. Hem doğru hem de alternatif akımda çalışır.

Elektrik Kumanda Elemanları - Elektrik Kontrol Elemanları

Kontaktör: Büyük güçteki elektromanyetik anahtarlara kontaktör adı verilir. Tıpkı röleler gibi kontaktörler de elektromıknatıs, palet ve kontaklardan oluşur. Isıtıcı, kaynak makinesi, trafo gibi alıcıların kumada edilmesini sağlar.

Anahtarlı otomatik sigorta: Hem sigorta hem de şalter görevi yapabilen anahtarlı otomatik sigortalar, L ve G tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Kullanım kolaylığı ve yüksek koruma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilir.

Zaman rölesi: Genellikle kumanda devresindeki güç kontaktörlerini kontrol eden, ayarlanan süre sonunda kumanda devresini çalıştırmaya veya kapamaya yarayan kumanda elemanıdır. Küçük akım çektiklerinden yalnızca kumanda devrelerine bağlanırlar.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, elektrik tesisatı ile ilgili acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Elektrik Kumanda ve Kontrol Elemanları Nelerdir?” yazımızdan Elektrik Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.