1 Elektrik Tasarrufu Nedir?

Elektrik Tasarrufu Nedir? Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğal kaynakların verimli kullanılması ile temiz ve sürdürülebilir enerjinin sağlanması günümüzün en önemli konuları arasında yer alıyor. Dünya nüfusuna bağlı olarak artan ihtiyaçlar ve küresel iklim değişiklikleri enerji tasarrufunun önemini gözler önüne sermeye devam ediyor. Dolayısıyla elektrik tasarrufu nedir sorusu günümüzde daha da önem kazanıyor.

Elektrik Tasarrufu Nedir

Elektrik Tasarrufu Nedir

Enerji kaynakları arasında hayatımızı aydınlatan hatta belki de hayatımıza en çok işleyen elektrikte tasarruf yapmak, bugün, dünyanın devamı için yapılması gerekenler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Peki, hem doğal kaynakların varlığını devam ettirmeye hem de faturalarımızı azaltmaya yardımcı olan elektrik tasarrufu nedir ve elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik tasarrufu nedir?

Elektrik tasarrufu, evde, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir kayıp olmadan elektriğin akıllıca kullanılışı anlamına geliyor. Evimizi aydınlatırken bile dikkat edeceğimiz birkaç küçük detay ile elektrikte tasarruf yapılabiliyor.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Ulusal Enerji Tasarrufu Merkezi tarafından konutlarda elektrik enerjisinin verimli kullanılması konusunda hazırlanan broşüre göre, işte elektrik tasarrufu yöntemleri:

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

1) Bilgisayarınızı fişten çekin

Bilgisayar ile işiniz bittikten sonra bilgisayarı tamamen kapatın ve fişten çekin. Kapatılmayan bilgisayar minimum performansta bile çalışsa elektrik tüketmeye devam eder. Aynı şey, televizyon, VCD ve DVD’leriniz için de geçerlidir, onları da direkt fişlerini çekerek kapatmayı unutmayın.

2) Tasarruflu lamba kullanmaya özen gösterin

Tasarruflu lamba kullanın. Tasarruflu lambanın fiyatı daha yüksek olsa bile yaptığı tasarruf sayesinde maliyetini kısa zamanda karşılar. Halojen ve normal ampuller yerine floresan lambaları tercih edin, bu, size, yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlayacaktır.

3) Ütünüzü akşam saatlerinde yapın

Ütü yapacaksanız, saat olarak 22.00’den sonrayı seçin ve ütüleme bitmeden 5 dakika önce fişi prizden çekin.

Elektrik Tasarrufu Nedir

Elektrik Tasarrufu Nedir

4) Odaların ışıklarını kapatmayı unutmayın

Çıktığınız odaların ışıklarını kapatmayı unutmayın ve gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın. Odaları doğal aydınlık avantajlarından daha iyi faydalanacak şekilde düzenlediğiniz takdirde, ciddi bir elektrik tasarrufu yapıyor olacaksınız.

5) Çok sayıda lamba yerine bir güçlü lamba kullanın

Evinizde ya da işyerinizde, daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü tek lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlayacaktır. Bununla birlikte, dekoratif lambalar yerine açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar kullanın çünkü onlar ışığı daha iyi geçireceklerdir.

6) Buzdolabınıza gereksiz eşyalar koymayın

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun bir başka cevabı da buzdolaplarından geçiyor. Buzdolabınızın verimli çalışması için onu ısı kaynaklarından uzak tutun ve bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte, buzdolabınıza gereksiz eşyalar koymayın çünkü buzdolabınızdaki fazlalıklar elektrik tüketimini arttıracaktır.

7) İhtiyacınızdan yüksek kapasiteli klima kullanmayın

Sıcak havalardan kaçmak için evinize ya da işyerinize koyacağınız klimanızı seçerken soğutacağınız yerin büyüklüğünü, oradaki kişi sayısını ve bölgenin iklim şartlarını göz önünde bulundurun. İhtiyacınızdan daha yüksek kapasiteli klima kullanmayın; çünkü yüksek kapasiteli klimalar hem elektrik faturanızı yükseltecek hem de gürültü çıkaracaktır.

8) Gerektiği kadar çamaşır yıkayın

Enerji tasarrufu açısından giysilerinizi yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamayı ve soğuk suyla durulamayı ihmal etmeyin.

Bununla birlikte, önden yüklemeli makinelerin üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tükettiğini dikkate alarak önden yüklemeli çamaşır makinelerini tercih edin.

Son olarak, makineye gerektiğinden fazla ya da az çamaşır koymanız fazla elektrik kullanımına neden olacaktır. Dolayısıyla gerektiği kadar çamaşırınızı,makinenizde yıkamaya özen gösterin.

9) Bulaşık makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın

Bulaşıklarınızı elinizde yıkarken, az az ve birçok kerede temizlemeyi tercih ediyor olabilirsiniz fakat makinede yıkacaksanız biriktirip yıkamanız daha doğru olacaktır. Bunu yaptığınız takdirde, hem çok fazla elektrik harcamamış olacaksınız hem de kabarık elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmayacaksınız.

10) Elektrikli süpürgenizi sık sık temizleyin

Elektrikli süpürgenizin emme gücünü yükseltmek, daha verimli ve çabuk temizlik yapmasını sağlamak için elektrik süpürgenizin torbasını sık sık boşaltın. Yılda en az bir kez de motor bölümünü temizleyin. Bu sayede çok fazla elektrik tüketmeden etrafı hızlıca temizlemeniz mümkün olacaktır.

Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumunda, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir. Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında  acil hizmet alabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nedir? Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır? yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 1 Yorum
Hakan - geçen Yıl

Bir çok maddeyi evde yapıyorum. Eğer müstakil evim olursa panelle elektirik sağlayacam inş.

Cevap

Cevap Bırakın: