Elektrik Tesisatı Şemaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrik Tesisatı Şemaları

Bir binanın elektrik projesi, öncelikle ihtiyacın belirlenmesi, sonrasında tasarım ve çizim aşamaları, en son olarak da hesaplama aşamalarından oluşur. Elektrik tesisat şemalarını da içeren proje aşaması, elektrik taahhüt firmalarının sorumluluğunda yürütülür. Elektrik aydınlatma projelerinde yer alan şemalar TSE ve ISO standartlarına uygun olmalıdır. Uluslararası kabul görmüş sembollerle yapılan şemalar farklı ülkelerin teknik ekipleri tarafından da okunabilmektedir.

Elektrik tesisatı şemaları

Elektrik tesisatı şemaları

Elektrik tesisatı projeleri nasıl hazırlanır?

Elektrik tesisatı projeleri, geçerli olan kanunlar ve EMO standartları doğrultusunda hazırlanır. Öncelikle elektrik tesisatı şemaları, planlar, hesaplar ve raporlardan oluşan bir ön proje hazırlanır. Sonrasında elektrik tesisatının ana bağlantılarını gösteren çizimlerin yer aldığı “Prensip Şeması” hazırlanır. Projenin içinde kontrol ve kumanda devrelerini gösteren “akım yolu şeması” ayrı bir başlık olarak yer alır. Elektrik tesisatına ilişkin bütün bu çalışmalar, şema çizimleri ve hesaplamalar, elektrik-elektronik mühendisleri ya da onların kontrolündeki teknik personel tarafından yürütülür.

Elektrik tesisatı şemalarındaki semboller nasıl seçilir?

Elektrik tesisatı için düzenlenen şemalar, yönetmeliklerle belirlenen ölçeklere uymak zorundadır. Çizimlerde kullanılan semboller, “Kuvvetli Akım İşaret Listesi” ve “Zayıf Akım İşaret Listesi”nden seçilmeli, EN 60617 standartlarına uygun olmalıdır. Elektrikle ilgili teknik konularda başarılı bir üretim yapmak ve üretimin sürekliliğini sağlamak, kusursuz montaj, onarım ve iş tarifi yapmak için teknik elemanların aynı dili konuşması önemlidir. Elektrik tesisatı şemalarında kullanılan özel sembolleri okuyabilmek ve şemadan anlam çıkarmak, teknik elemanlarda olması gereken önemli bir özelliktir.

Elektrik tesisatı şemaları

Elektrik tesisatı şemaları

Elektrik tesisatı sorunlarınıza 7/24 acil çözüm!

Bireysel elektrik tüketicisi olarak eğer elektrik-elektronik konusunda eğitiminiz yoksa, elektrik tesisat şemaları hakkında da bilgi sahibi olmak zorunda değilsiniz.

Elektrik tesisatınızda herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde şema okumayı bilen, sorunları analiz edip çözüm önerileri getiren donanımlı teknik personelden destek almalısınız.

Tur Assist’in müşterilerine sunduğu @HOME konut yardım paketlerinin kapsamında elektrik tesisatı ile ilgili sorunlar da yer alır.

Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından sıhhi tesisat arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca www.turassistleyasam.com üzerinden @HOME konut yardım paketini inceleyebilir, 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Elektrik Tesisatı Şemaları” yazımızdan Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: