Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi | Tur Assist

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

İş yerinizin güvenliği hem can hem de mal güvenliği ve sağlığı açısından oldukça önem taşır. Ufacık bir ihmal sonucunda büyük felaketler meydana gelebileceğinden tedbirli ve temkinli olmak her zaman esastır. İş yerlerinin güvenliğini sağlayabilmek için en önce kontrol edilmesi gereken şeylerde biri elektrik tesisatı olarak karşımıza çıkar.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi neden önemli?

Elektrik tesisatınızı kontrol altına almak istiyorsanız, elektrik tesisatı uygunluk belgesi sahibi olmalı dolayısıyla da senede bir kez muhakkak elektrik kontrolüne başvurmanız gerekir. Henüz bu konuyla çok da içli dışlı değilseniz, gelin birlikte elektrik tesisatı uygunluk belgesi tam olarak nedir, ona bakalım.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi nedir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki; senede en az bir defa uygulanılması ön görülen elektrik tesisatı kontrolü, muhakkak yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu kontrol esnasında, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği gibi standartlar esas alınır.

Bu standartlara göre yapılan kontroller sonrasında yetkili kişiler tarafından elektrik tesisatı uygunluk belgesi hazırlanır. Toplamda bir yıl geçerliliği olan elektrik tesisatı uygunluk belgesinin süresi bittiği zaman tekrar yenilenmelidir.

Elektrik tesisatı kontrolünde ne gibi yöntemler uygulanmaktadır?

İş yerlerinizde yetkili kişiler tarafından uygulanan elektik tesisatı kontrolünde öncelikli olarak sigorta kutularınız, ana dağıtım panosu ve tali panolar, prizler, makine ile ekipman elektrik hatları, kompresör, hidrofor pompaları ve jeneratör kontrolleri yapılır.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi verilmeden önce yapılan kontroller esnasında bütün şalterlerin, sigortaların ve şebeke prizinin tespiti, gerilim düşüm ölçümleri, panoda var olan iletkenlerin bağlantı kontrolü, panodaki kabloların akım kapasitesi ölçümü, panolarda bulunan tek hat şemasının kontrolü, panoda bulunan elektrik tehlike işaretinin kontrolü, pano şalterinin, sigortanın ve artık akım koruma düzeneğinin doğru etiketlendirilmesi, panoların elektriksel olmayan dış etkenlere karşı korunabilmesinin kontrolü, panolardaki ve sigorta kutularındaki kabloların doğru renk kodlamalarında olup olmadığı, bu kabloların mekanik etkilere karşı sağlamlığı, panolardaki topraklanma ile nötr barlarının kontrolü, panoya dışarıdan gelecek mekanik etkilere karşı kontrolü, topraklanma ölçümleri ve kontrolleri, panonun izolasyon direnci ölçümü gibi tahliller yapılır ve bu kontrollerin sonucunda iş yerinin elektrik tesisatının elektrik tesisatı uygunluk belgesi almasına karar verilir.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi verilirken başka nelere dikkat edilir?

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi alabilmek için iş yerlerinde yetkili kişiler tarafından topraklanma kontrolü de yapılmalıdır. İş yerlerindeki topraklama tesisatı yılda yine en az bir kere kontrol edilmeli ve sonrasında topraklanma raporu da alınmalıdır.

Tıpkı elektrik tesisatı uygunluk belgesi gibi bir yıl geçerliliği olan topraklanma kontrol ölçü raporları, iş yerindeki tesisatta bulunan tali panolar, ana dağıtım panoları, son kullanıcı noktaları, kombine priz kutuları elektrikle çalışan aletler ile ekipmanların kontrolü ve uygunluğu sonucunda verilir.

Aynı şekilde paratoner kontrolü de, iş yerinizin güvenliği için yılda en az bir kez yapılması gereken kontroller arasındadır. Paratoner ölçüm ve kontrolleri esnasında, indirme iletkenleri kontrolleri, muayene klemensi kontrolleri, koruma borusu kontrolleri, paratoner topraklama ölçümleri ve çatı üstü kontrolleri yapılır.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, elektrik tesisatınızda acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından sıhhi tesisat arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi hakkında bilmeniz gerekenler yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: