Elektrik Tesisatında Kanal ve Kroşe Nasıl Döşenir? |Tur Assist

Kanal ve Kroşe Nasıl Döşenir?

Sıva üstü elektrik tesisatlarında, iletkenlerin yüzeyden iletimini sağlayan dekoratif görünümlü kanal sistemine kablo kanalı denir. Tavan ve duvarlara monte edilen kablolar, bu kanalın içerisinden yürütüldüğünden görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Korozyona uğramaması, hafif olması, kısa devre riski içermemesi, kolayca monte edilebilmesi sebebiyle genellikle PVC kanal tercih edilir.

Kroşe ise, sıva üstü elektrik tesisatında kabloların sıva üstüne montajını sağlayan montaj elamanıdır. Plastikten veya metalden üretilir. Plastik çivili kroşe, ray kroşe, yapışkan kroşe, antigron kroşe gibi çeşitleri vardır.

Kanal nasıl döşenirElektrik tesisatında kanal nasıl döşenir?

 • Proje baz alınarak kanal yerleri tespit edilir, şablonlarla işaretlenir.
 • Kabloların cinsine ve adedine göre kanal seçilir.
 • Kanallar düzgünce kesilir.
 • Dübel yuvaları tespit edilir.
 • Alçıpan duvarlar için özel saplama vidaları tercih edilir.
 • Kanallar duvara monte edilirken genleşme ihtimali de göz önünde bulundurulur.
 • Kanalı duvara sabitlemek için kroşelerden faydalanılır.
 • Kroşe yerleşiminin düzgün olması için şablon kullanılır, Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği’ne uygun olarak yerleştirilir.
 • Dübel çapı dikkate alarak uygun matkap ucu seçilir.
 • Sıva altı tesisat olup olmadığına dikkat edilir, sıva altı tesisat olması durumunda zarar verilmemesi için gerekli önlemler alınır.
 • Dübeller deliklere yerleştirilirken dübel alçıya batırılır.
 • Kroşeler vidalarla sabitlenirken fazla sıkmaz.
 • Soğuk, nemli ve güneş gören kısımlarda plastik beton çivili kroşe kullanılmaz.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, elektrik tesisatı ile ilgili acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Elektrik Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Elektrik Tesisatı Boruları ve Kasaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: