Ev Elektrik Tesisatı – Elektriğin Evimize Yolculuğu | Tur Assist

Ev Elektrik Tesisatı

Elektrik tesisatı bu tesisatın kullanılacağı alıcıların özelliklerine göre farklı iletkenler, prizler, sigortalar ve diğer elektrik malzemeleri ile donatılır. Ayrıca bu alıcıların bulunduğu yere göre de (örneğin ev, ofis veya fabrika gibi) değişkenlik gösterir. Bu yazıda, başlıktan da anlaşılacağı gibi, ev elektrik tesisatını detaylı olarak inceyeleceğiz.

Ev Elektrik Tesisatı

Ev Elektrik Tesisatı

Ev elektrik tesisatı ile ilgili uyulması gereken kurallar

Ülkemizde enerji konusu hemen hemen her alanda detaylı bir sınırlamaya tabi olup yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Elektrik enerjisi ve dolayısıyla elektrik tesisatı da belirtilen yönetmenlik şartlarına göre hazırlanıp ancak onay alındığı takdirde kurulup kullanılabilmektedir. Bu noktada ilgili yönetmeliğe göre elektrik tesisatının nasıl olması gerektiği detaylı bir şekilde belirlenmiştir.

Ev elektrik tesisatını oluşturan ana unsurlar

Priz: Elektrik kabloları için çıkış niteliği taşıyan bir hattır. Giriş hatlarının ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebileceği prizlerin ülkemizde elektrik kablolarının girmesini sağlayan çubukları vardır.

Fiş: Elektrik kablosunun priz ile etkileşmesini sağlar. Aynı priz gibi ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilir. Çalışma prensibi fişin ucundaki metal çubukların prize girmesiyle prizin içindeki iletkene dokunması ve bu sayede elektrik akımı oluşması şeklinde gerçekleşir.

Elektrik düğmesi: Duvarın içinde bulunan kabloların geçtiği bir yere montelenen elektrik düğmesi elektrik akımını kapamaya ve açmaya yarar.

Elektriğin evimize yolculuğu

Ana Kolon hattı: Elektrik santralinden başlayıp evlere elektrik taşıyan elektrik direklerinden elektrik sayacına kadar gelen iletkenlere ana kolon hattı denir.

Kolon hattı: Elektrik sayacından, sigorta kutusu veya dağıtım tablosu arasındaki hatlara kolon hattı denir.

Ev Elektrik Tesisatı

Ev Elektrik Tesisatı

Linye Hattı: Dağıtım tablosunun, ışık veya priz sortisine bağlandığı hatlara linye hattı denir.

Sorti Hattı: Linye hattından iletken hatta çekilen elektriğe sorti hattı denir. Priz sortisi ve aydınlatma sortisi olarak ikiye ayrılır. Bu aşamalarda elektriğin elektrik santralinden, yaşadığımız yere sonrasında evimize ve odamıza kadar çekilmesinde kullanılan hatların isimlendirilmesini anlattık.

Ev elektrik tesisatı ile ilgili birkaç uyarı

Elektrik tesisatı ile ilgili tüm işlemler dikkat ve özen gerektirir. Ev elektrik tesisatı da aynı şekilde öncelikle teknik bilgi, sonrasında özen gerektiren bir sistemdir. Tur Assist olarak elektrik tesisatı ile ilgili her türlü onarım, kurulum ve bakım işlemlerinin uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketleri, ev elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumunda, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir. Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Elektrik tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Ev Elektrik Tesisatı Şeması hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: