Ev Elektrik Tesisatı Şeması Nedir? | Tur Assist

Ev Elektrik Tesisatı Şeması

Ev Elektrik Tesisatı Şeması

Ev elektrik tesisatı şeması; binaların elektrik tesisat şemaları gibi tasarım, şema çizimleri ve hesaplamalar dahil birtakım aşamalar sonucunda, ihtiyacın da göz önünde bulundurulması sonucunda ortaya çıkar. Elektrik tesisat şemalarında uluslararası kabul görmüş semboller kullanılır. Böylelikle bu şemalar tüm ülkelerin elektrik personelleri tarafından anlaşılabilir.

Ev Elektrik Tesisatı Şeması

Ev Elektrik Tesisatı Şeması

Bina ya da konutun elektrik tesisatı için çizilen şemalarda yönetmeliklerle belirlenen standartlara uymak zorunludur. Aydınlatma projelerinde yer alan şemaların TSE ve ISO standartlarına uygun olması mecburidir.

Ev elektrik tesisatı şemalarının amacı

Ev elektrik tesisatı şemalarının amacı tesisattaki devrelerin her birini korumaya almaktır. Elektrik tesisat şeması, elektrik tesisatı projelerinin planlar, hesaplar ve raporlardan oluşan ön proje aşamalarından bir diğeridir. Şemadaki özel semboller aracılığıyla evin elektrik tesisatının ve cereyan üretiminin kesintiye uğramadan sağlanması hedeflenir.

Ev elektrik tesisatı şemasındaki semboller nasıl seçilir?

Ev elektrik tesisatı şemalarında kullanılan semboller uluslararası kabul görmüş ve tüm ülkelerin elektrik elektronik mühendisleri ve onların kontrolündeki teknik personel tarafından anlaşılacak şekilde belirlenmiş figürlerdir.

Yönetmeliklerle belirlenen standartlara uygun olarak hazırlanmış şemalardaki semboller “Kuvvetli Akım İşaret Listesi” ve “Zayıf Akım İşaret Listesi”nden seçilmeli ve EN 60617 standartlarına uygun olmalıdır. Bu özel semboller herhangi bir teknik sıkıntı yaşanılan ve ihtiyaç duyulan durumlarda tüm elektrik teknikerleri tarafından anlam ifade etmelidir.

Elektrik tesisatıyla ilgili sorunlar için destek

Elektrik tesisat şemaları özel uzmanlık gerektiren bir konudur. Elektrik tesisatının yanı sıra su ve ısınma tesisatı da konuyla ilgili uzmanlığı, bilgi birikimi ve deneyimi olan mühendisler ve ustaların çalışma alanına girmektedir. Sıradan bir insanın bu tür teknik uzmanlık gerektiren konular hakkında detaylı teknik bilgiye sahip olmaması normaldir.

Aksine, uzmanlığı olmayan kişilerin sisteme müdahale etmesi çok daha büyük çaplı ve maliyetli hasarlara sebebiyet verir. Dolayısıyla elektrik tesisatında bir sorun meydana geldiğinde hemen bir uzmana başvurmak en akıllıca davranış olacaktır.

Üstelik elektrik tesisatları, insan sağlığı için de hayati risk arz eder. Bu nedenle, iyi niyetli sıradan müdahalelerde dahi sorunun kaynağını tespit edip çözümüne yönelik öneriler getirecek donanımlı bir teknik personelden destek almak en güvenilir çözümdür.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Ev Elektrik Tesisatı Şeması” yazımızdan Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Elektrik tesisatı nasıl döşenir?” sorusunun cevabını inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: