Kombinin Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Kombilerin Elektrik Bağlantısı

Kombi, aspiratör, elektrikli termosifon, klima gibi cihazlar çalışmak için ihtiyaç duydukları enerjiyi besleme kat panosundan direkt olarak bağlantının yapılacağı yere kadar gelen 3×2.5 mm2 NYA priz hatlarından alır.

Kablo Çekimi

Kombinin Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır

Kombinin Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yönetmeliklere uygun olarak kombinin yeri, ardından kat panosu, buat ve prizin yeri tespit edilir. Cihazın kullanım yerinde, kullanmaya engel bir durum olmadığından emin olunur.

Bağlantı yeri ile kat panosu arasına sıva altı boru döşenir. Boru içerisinden bir susta aracılığıyla 3×2.5 mm2 NYA kablo çekilir. Çekilecek olan kablolar kılavuzdan ayrılmayacak şekilde bağlanır. Kablolarda kat panosu, buat ve cihaz için gerekli bağlantı payı bırakılır. Çekilen kabloyla kat panosu, buat ve prizin bağlantıları yapılır.

Buat bağlantılarında eklerin, birbirinden ayrılmayacak şekilde olduğundan emin olunur. Kabloyla priz bağlantısı mümkün olan en sağlam biçimde gerçekleştirilir. Süreç esnasında cihazın gücüne göre uygun amperde sigorta seçilmesi önem arz eder. Kat panosunda, sadece besleme hattından gelen faz kablosu sigortaya bağlanır.

Kablonun Cihaz Bağlantısı:

Kombi cihaza bağlanırken öncelikle bağlantı klemensleri kontrol edilir. Kombinin enerji girişi için faz, nötr ve toprak bağlantıları şebekeden gelen doğru kutuplara yapılır, ardından klemensler kablolar çıkmayacak şekilde sıkılır. Kombiye bağlantı yapılacak kablo kesitinin uygun standartta olduğundan emin olunması gerekir. Klemenslerin ucunda da açıkta bir iletken kablo olmaması gerekir. Ayrıca klemenslerin bakır iletenlere zarar verecek kadar sıkılmaması dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Güvenlik aşamaları kapsamında cihazın topraklaması ve sigorta bağlantısı yapılır. Sigorta gerektiğinde cihazın enerjisini kesmek ve koruma işlemini gerçekleştirmek için hayati önem arz eder. Son olarak elektrik sistemi kısa devre, sigorta atması, ters faz bağlantısı, topraklamanın sürekliliği ve topraklama direnci göz önüne alınarak detaylıca kontrol edilir. Cihazın garanti kapsamından çıkmaması için yetkili servisten önce kesinlikle enerji verilmez.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Kombinin Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.