Mutlaka Bilmeniz Gereken Elektrik Tesisatı Gereçleri | Tur Assist

Temel Elektrik Tesisatı Gereçleri Nelerdir?

Elektrik bir maddenin elektron, pozitron, proton vb. parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan bir enerji türü olarak, tüm enerji çeşitlerinden elde edilebilir ve nükleer enerji dışındaki tüm enerji çeşitlerine dönüştürülebilir. Hayatımızın tümünde yaygın olarak kullanılır.

Peki, evlerimizde kullandığımız temel elektrik tesisatı gereçleri nelerdir?

Buton: Bir devreyi açıp kapamak için kullanılan gereçlere buton adı verilir. Anahtarlarla benzer bir görev görmekle beraber farkı yaylı olmalarıdır. Butondan baskı kuvveti kaldırıldığında devrenin çalışması önlenmiş olur.

Anahtar: Bir devreyi açıp kapamaya yarayan gereçtir. Adi, komütatör, vaviyen ve ara vaviyen olmak üzere 4’e ayrılırlar. Adi anahtar bir lamba veya lamba grubunu aynı anda tek bir yerden yönetirken, komütatör anahtar iki ayrı lamba grubunu farklı zamanlarda ayrı ayrı yönetmeye imkan tanır. Vaviyen farklı lambaların farklı yerlerden yanıp söndürülmesini sağlayan bir anahtardır. Ara vaviyen anahtar ise birçok lambayı ikiden fazla yerden yakıp söndürmeye yarayan bir anahtar çeşididir.

Transformatör: Evlerde kullanılan 220 volt alternatif akımı 3-5-8-12-24 volt gibi çok daha düşük değerlere dönüştüren cihazlara transformatör adı verilir.

Zil: Butona basıldığında elektrik enerjisi ile bir çana vurarak ses çıkaran veya elektronik devreler aracılığıyla butona basıldığında melodik sesler çıkaran bir gereçtir.

Duy: Bir elektrik devresine lambaların takılmasını sağlayan elemandır.

İletken: Elektrik akımını taşımak için kullanılan gereçlerdir.

Boru: İletkenleri dış etkenlerden korumak maksadıyla sıva altı veya sıva üstü kullanılan, içerisinden iletkenlerin geçirildiği koni şeklinde içi boş gereçlerdir.

Sigorta: Devredeki akım şiddetinin dengelenmesini ve korunmasını sağlayan devre kesici bir elektrik tesisatı elemanıdır. Ev ve işyerlerinde genellikle otomatik sigortalar tercih edilir.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Mutlaka Bilmeniz Gereken Elektrik Tesisatı Gereçleri” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.