Priz Bağlantıları Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir? | Tur Assist

Priz Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Priz tesisat kabloları çekilirken yapılması gereken işlemlere bir önceki yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda da prizlerin güvenli bir biçimde faaliyet gösterebilmesi için yapılması gereken ikinci adımdan yani priz bağlantılarının tamamlanmasından bahsedeceğiz.

Buat ve kasa bağlantıları

Priz bağlantıları yapılmadan önce buat bağlantılarının gerçekleştirilmesi gerekir. Bağlantı yapılırken buat ve kasalarda 30 cm’lik bir iletken payı bırakılmasına ve aynı renk koda sahip kabloların birbirine eklenmesine dikkat edilir; birleştirme yapılacak kabloların uçları aynı boyda açıldıktan sonra ekleme işlemi gerçekleştirilir. Eklerin ayrılmaması ve kablo gruplarının birbirlerine temas etmemesi için de klemens ya da kovan kullanılır.

Priz bağlantıları

Buat bağlantıları tamamlandıktan sonra sıra priz bağlantısına gelir. Priz kablo bağlantıları yapılmadan önce ileride oluşabilecek arızalar göz önünde bulundurulup yeteri kadar kablo payı bırakılması önem arz eder. İletkenlerin uçları priz gövdesinde bulunan kontağın boyu kadar açılır, kasada bulunan kablolar, priz gövdesinin altından geçirilerek priz bağlantısı gerçekleştirilir. Bu noktada prizin üzerinde bulunan harf önem arz eder; priz gövdesinde bulunan harfe göre ilgili renkli kablo, harfin bulunduğu kontağa bağlanır. Priz kasasındaki prizin gövdesine yapılan bağlantıların, gövdenin altında olmasına dikkat edilir.

İşlem tamamlanmadan önce prizdeki iletkenlerin bağlandığı kontak vidaları iyice sıkıştırılır. Ardından priz kasasına oturtulur.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Priz Bağlantıları Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.