Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Malzemeleri Nelerdir? |Tur Assist

Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Malzemeleri

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri, elektrik yapılarında olmazsa olmaz malzemelerin en başında gelir. Bu nedenle elektrik tesisatları proje aşamasında belirlenir ve ana kalemler yapı henüz inşaat aşamasındayken döşenir. Elektrik tesislerinde yer alan alıcılar ile enerji kaynağı ve kumanda araçları arasındaki bağlantı, iletkenlerle sağlanır.

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri nelerdir?

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri

Devrenin aktif olduğu ilk andan itibaren kablolarda çevreye tehlike oluşturabilecek enerji geçişi vardır. Bu tehlikeli durumun ortadan kaldırılması için kablolar, boru ve parçaları içine alınır, ilgili tüm tesisat ve malzemeler insanların erişemeyeceği alanlara döşenir. İşte bu malzeme ve ekipmanlara sıva altı elektrik tesisatı malzemeleri adı verilir.

Yukarıda belirtilen durumun yanı sıra nihai kullanıcıların yani bizlerin elektrikten faydalanabilmesi için farklı malzemelere ihtiyaç vardır. Priz, sigorta, kanal, kanalları taşıyan tavalar, kroşeler gibi çıplak gözle görebildiğimiz malzemeler de sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri olarak adlandırılır.

Ev elektrik tesisatında sık kullanılan sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri

Sıva üstü priz:

Dış çerçevesi sert bir PVC madde veya bakalit malzemeden yapılır. Elektriğin bağlanacağı düzenek, yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemenin içinde yer alır.

Seyyar kablo:

Elektrik ile çalışan cihazların kendi besleme kablolarının prizlere yetişmediği durumlarda kullanılır. Kısaca taşınabilir bu kabloların bir ucunda priz, diğer ucunda fiş bulunur.

Fiş:

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri arasında en çok bilinen aparatlardan biri olan fiş,  elektrikli cihaz veya uzatma kablosu iletkenlerinin bağlandığı, kontakları sayesinde prizdeki elektrik enerjisinin alınmasını sağlayan araçtır. İmalatları bakımından prizlerle benzer özellikleri taşır.

Ampul:

Elektrik enerjisinin ışığa dönüşmesini sağlayan en temel aydınlatma gereçlerinden bir tanesidir.

Sıva üstü anahtar:

Sıva üstüne monte edilen, istenildiğinde el ile kumanda edilerek alıcıya giden enerjiyi açma ve kapama işine yarayan kontrol elemanıdır.

Aydınlatma kontrol sensörleri:

Elektrik tasarrufu için son dönemlerde oldukça tercih edilen bu cihazlar ortamda hareket, ışık olup olmadığına bağlı olarak aydınlatmayı otomatik olarak açıp kapatan sensörlerdir.

Armatürler:

Aydınlatma ve dekorasyon anlamında konut ve işyerlerinin olmazsa olmazlarından biri olan armatürler, floresan ampuller, akkor flamanlı ampuller ve vitrin armatürleri olmak üzere üç grupta toplanır.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz @Home paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Elektrik Tesisat Sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: