2 Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Ne Zaman Tercih Edilir? | Tur Assist

Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Nedir? Hangi Elemanlardan Oluşur?

Elektrik iletim tesisatları hangi amaçla kullanılacaklarına göre kategorize edilmektedir. Elektrik tesisatları, gözle görülebilen sıva üstü elektrik tesisatı ve sıva altında bulunan kablo kanalları ile kabloların içerisinden geçtiği için gözle görülemeyen, binanın inşaat aşamasında döşenen sıva altı elektrik tesisatı olarak iki kısma ayrılmaktadır.

Sıva üstü tesisat

Sıva üstü tesisat

Bununla beraber elektrik tesisatlarını görüntü sistemleri tesisatı, ses sistemleri tesisatı, haberleşme telefon tesisatı, zil tesisatı, aydınlatma tesisatı, yüksek gerilim enerji iletim tesisatları gibi birçok başlık altında incelemek mümkündür.

Sıva üstü elektrik tesisatları genellikle inşaat sonrası ihtiyaca göre sıva altı kablo kanallarının yeterli olmadığı zamanlarda döşenmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus yaşam mahallinde ölümcül tehlikelerin söz konusu olabileceği yüksek gerilim elektrik tesisatını sıva üstünden çekmemektir.

Tehlike arz eden bir tesisatta, tehlikenin önüne geçmek için gerekli şekilde izole edilmiş, güvenlik ve emniyet sertifikalarına sahip, zedelenmemiş kaliteli kabloların sıva üstü elektrik tesisatlarında kullanılması gerekir. Bu durumda insanların kolay ulaşamayacağı yükseklikte ve kablo kanalları içerisinde muhafazalı bir sıva üstü elektrik tesisatı tercih edilir.

Sıva üstü elektrik tesisatı, genel anlamda zayıf akımların iletildiği, ölümcül bir hayati tehlike içermeyen durumlarda kullanılabilecek bir yöntem olması ve inşaat sonrasında kolaylıkla ihtiyaca göre döşenebilmesi nedeniyle tercih edilir.

Örneğin, görüntü (video), ses, internet, ağ kabloları, telefon kabloları gibi zayıf akım içeren sıva üstü elektrik tesisatları kablo kanalları, kablo kanalı yoksa kroşeler ile sıva üstüne döşenir.

Sıva üstü elektrik tesisatlarında bir diğer önemli konu da estetiktir. Kurulacak tesisatın göze hitap etmesi, çirkin gözükmeyecek bir şekilde döşenmiş olması önem arz eder. Bunun için de, yeterli mesleki tecrübesi ve el becerisi olan elektrik tesisatçılarının tercih edilmesi gerekir.

Sıva üstü elektrik tesisatının döşenmesi için gerekli olan malzemeler nelerdir?

1. Kroşeler: Sıva üstü elektrik tesisatının en önemli montaj elemanıdır. İletim kablolarının sıva üstüne montajını sağlayan, yanında beton çivisi olup içerisi yarım daire şeklinde kabloların çapına göre numaralandırılan bir bağlantı elemanıdır.

Sıva üstü elektrik tesisatı döşenirken iç tesisat yönetmeliğine göre, belli aralık mesafesi baz alınarak, uygun bir şekilde, kullanılan kabloya zarar vermeden, çekiç ile çakılırken de gerekli emniyet tedbirleri alınarak döşenir. Kroşelerin az kullanılması kabloların sarkmasına, gereğinden çok kullanılması da, maliyetlerin artmasına sebebiyet verir.

Sıva üstü elektrik tesisatında sık kullanılan kroşe çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1.Çeşitli ebatlarda yan beton çivili plastik kroşe
2.Ray tipi metal kroşe
3.Tandır ortası vidalı metal kroşe
4.Antigron plastik kroşe
5.Vidalı metal kroşe
6.Galvaniz kaplı U şeklinde metal kroşe.

Ayrıca daha az kullanılmakla beraber bakır kroşe, direk bakır kroşe, vidalı kroşe gibi montaj elemanları da tercih edilebilir.

Ev ve işyerlerimizde en sık beton çivili plastik numaralı kroşeler kullanılır. Sıva üstü elektrik tesisatlarının vazgeçilmezi olan bu kroşeler kullanılan kabloların çapına göre 1’den 10’a kadar farklı boy ve ebatlarda üretilir.

2. Dübeller: Beton, duvar veya ahşap gibi yerlerde matkap ile delinen deliğe montaj elamanı olarak çakılan, çeşitli uzunluk ve kalınlıkta olan, istenilen araç gereci tutturmaya yarayan, içerisine vida yerleştirilen bir başka montaj elemanıdır.

Dübellerin seçimi montajı yapılacak nesnenin ağırlığı ve vidanın boyutuna göre yapılmakta olup, kullanılan zemin de bu seçim için önem arz etmektedir. Kullanılacak dübele göre matkap ucuna takılan tığ seçilerek delme işlemi yapılır. Daha sonra açılan deliğe göre uygun dübel yerleştirilir. Dübeller çelik, plastik, boru tipi, gaz beton dübeli, gömlekli boğaz tipi gibi modellere ayrılır. En sık kullanılan ve kullanım kolaylığı sağlayan dübeller plastik olanlardır.

Sıva üstü elektrik tesisatı

Sıva üstü elektrik tesisatı

3. Kablo Kanalları: Sıva üstü elektrik tesisatlarında hem estetik açısından hem de tehlikeleri minimuma indirmek bakımından kablo kanalları kullanılır. Ayrıca kablo çekilecek yerin rutubetli olduğu durumlarda, ya da yağış , güneş ışığı gibi dış etkenlere maruz kalacak dış mekanlarda tesisatın zarar görmemesi adına kablo kanalları tercih edilir. Kullanım amacına göre plastik veya metal kablo kanalı seçilir.

Kablo kanalları sıva üzerine vidalanarak monte edilir. İçinden kablolar geçirildikten sonra üzeri kapatılır. Böylece estetik, temiz ve tehlike arz etmeyen bir tesisat kurulumu sağlanmış olur.

İletim kabloları ve vidalar, sıva üstü elektrik tesisatının diğer elemanları olup, kullanım amacına ve kullanılacak alanlara göre değişkenlik gösterirler.

Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Nedir? Hangi Elemanlardan Oluşur? yazımızdan Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’muza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 2 Yorum
Mustafa atmaca - geçen Yıl

Genelde ahşap ve Bağdadi olan eski tarz bir köy evimi restore ettirmekteyim ve elektrik tesisatını sıva üstü yapma zorunluluğum var. Ancak çirkin görünmemesi için kabloları taşıyacağım kanalların plastik olmamasını istiyorum. Fakat eskiden kullanılan metal kaplı beşel kablo taşıyıcı borulardan bulamıyorum.Nerede bulabilirim yardımcı olabilir e-mail adresime bildirebilirsiniz müteşekkir kalırım.Şimdiden teşekkürler.

Cevap
  tur-admin - geçen Yıl

  Merhaba Mustafa Bey,
  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
  Konu hakkında elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.
  Saygılarımızla,
  Tur Assist’le Yaşam

  Cevap

Cevap Bırakın: