Uzatma Fiş Priz Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir? | Tur Assist

Uzatma Fiş Priz Nasıl Yapılır?

Ofislerden şantiyelere, fabrikalardan evlere kadar geniş bir kullanım alanı olan uzatma fiş prizler nasıl yapılır? Nelere dikkat edilir?

Uzatma Fiş Priz Yapımı

Önce fişin ve prizin dış gövde kapağı açılır. Kablo damarlarının hangi uzunlukta olması gerektiği belirlenir. Kablo izolasyonu deforme edilmeden kablonun dış yalıtkanı belirlenen uzunluğa göre kablo soyma jokarıyla soyulur ve izole damarlar birbirinden ayrılır.

Koruyucu iletken olarak kullanılan yeşil-sarı damar daha uzun bırakılır, kablonun diğer damarları bağlantı pozisyonuna uygun olacak şekilde kesilir.

Bağlantı kovanları ve bağlantı vidasına göre damar uçlarının yalıtkanları soyulur.

Yalıtkanları soyulmuş damar uçlarına, fiş ve priz bağlantı elemanlarının tipine göre sıkıştırma manşonu veya yüksük takılır.

Fiş ve priz içerisinde bulunan kablo tutucu kelepçelerin üst kısmındaki vidalar çıkartılır. Kablo damarları karşılıklı olacak şekilde fişin ve prizin içine yerleştirilir, ardından vida bağlantıları yapılır. Kablo damarları hafifçe çekilerek bağlantının sağlam olup olmadığı kontrol edilir.

Kabloyu sıkan fiş ve priz içindeki kelepçeler iyice sıkılır, kelepçelerin kabloyu fişlere iyi bir biçimde sabitleyip sabitlemediği kablo çekilerek kontrol edilir.

Fiş ve prizin üst kapağı yerine takılarak vidaları sıkılır. Bu işlem esnasında her bir kablo damarının dış kapaklar arasına sıkışmadığından emin olunur. Fiş ve priz kapaklarının kolayca kapanır durumda olmasına ve iki parçanın birbirleri ile karşılıklı denk gelmesine dikkat edilir.

Fiş ve prizin karşılıklı kutupları ile koruyucu iletkenin arası, seri lamba veya ohmmetreyle kontrol edilir; seri lambanın yanması ve ohmmetrede çok küçük bir geçiş direnci ölçülmesi gerekir. Yüksek direnç ve izolasyon kontrolü de yapıldıktan sonra uzatma fiş priz kullanıma hazır hale gelir.

Uzatma Fiş Priz Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Kablo damarları açılırken kablonun izolasyonuna zarar gelmemesi önem arz eder.

Kablonun bağlantı uçlarında, fiş ve prizin bağlantı kovanlarına uygun pay bırakılması gerekir.

Bağlantı kovanları ve bağlantı vidasına göre damar iletkenlerinin soyulması, bu uçların büyük veya küçük olmaması önemlidir.

Kablo damarlarının tamamen karşılıklı gelecek şekilde fiş ve prizin içine yerleştirilmesi gerekir. Vidalar sıkılırken mutlaka sağlamlık kontrol edilir.

Fiş ve prizin bütün vidaları sıkıldıktan sonra üst kapakların kapatılması, arada kablo sıkışmaması önem arz eder.

Tüm süreç esnasındaki sağlamlık, direnç ve izolasyon kontrolleri insan sağlığı açısından hayati bir önem taşır.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Uzatma Fiş Priz Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.