Elektrikli Petek Alırken Dikkat | Tur Assist

Elektrikli Petek ile Nasıl Isınılır?

Elektrikli petek, diğer adıyla yağlı radyatörler, evdeki kalorifer peteklerinden iki temel özellikleriyle ayrılırlar. Birincisi bu aletler mobildir Başka bir deyişle altlarındaki tekerlekler sayesinde, fişini takabileceğiniz bir prize yakın herhangi bir yerde çalışabilirler. İkinci olarak da standart kalorifer peteklerinin içinde su dolaşırken, elektrikli peteklerde ise yağ bulunur.

Elektrikli Petek

Elektrikli Petek

Elektrikli peteklerin çalışma prensipleri karmaşık değildir. Radyatörün içindeki yağ, elektrik sayesinde ısınır ve elde edilen sıcaklık ortama yayılır. Marka ve modele göre değişiklik gösterse de genel olarak bu tip elektrikli peteklerde termostat, zamanlayıcı, devrilme emniyeti, aşırı ısınmaya karşı güvenlik gibi tertibatlar bulunur.

Elektrikli petek mi kızılötesi (infrared) ısıtıcı mı?

Elektrikli petek ve infrared ısıtıcı arasında seçim yaparken amacınızı iyi belirlemelisiniz. İnfrared ısıtıcılar, çalıştıkları süre içinde yüksek ısı vermelerine rağmen kapatıldıklarında aniden ortam ısısı düşer. Eğer yağlı radyatörleri tercih ederseniz, uzun süreli kullanımlar için daha çok tasarruf sağlayabilirsiniz. Çünkü yağlı radyatörün içindeki ısınan yağ, havadan çok daha geç soğur. Dolayısıyla bu tür radyatörleri fişten çekseniz dahi ortam hemen soğumaz.

Termostatlı bir model tercih ederseniz, ortam belirli sıcaklığa gelince düzenek kendiliğinden kapanacağı için seçiminiz çok daha ekonomik olabilir. Elektrikli peteklerin en önemli dezavantajı, büyük alanları ısıtmak için kullanışlı olmamalarıdır.

Küçük odalar içinse elektrikli peteklerden gayet verimli sonuçlar alabilirsiniz. İnfrared ısıtıcılar ortamı hemen ısıtırken, elektrikli peteklerde ise yağın ısınması için biraz beklemeniz gerekecektir.

Elektrikli Petek

Elektrikli Petek Alırken Dikkat!

Elektrikli petek alırken güvenliğe dikkat etmelisiniz!

Her ne kadar dikkatli kullansanız da yine de alacağınız elektrikli petekte “devrilme emniyeti” tertibatı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle çocuk odası için kullanacaksanız ya da ısıtacağınız ortamda evcil hayvanlarınız varsa bu özellik güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer güvenlik unsuru ise “aşırı ısınma emniyeti”dir. Özellikle geceleri ya da uzun süreli kullanımlarda bu özellik sayesinde kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Eğer alacağınız elektrikli petekte zaman ayarı varsa, özellikle geç ısınma sıkıntısını ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Eve geliş saatinizden belirli zaman öncesine ayarladığınız peteğiniz, siz gelene kadar odanızı ısıtacaktır.

“Elektrikli petek ile nasıl ısınılır?” yazımızdan Kalorifer Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: