Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi, İpucu Ve Öneriler | Tur Assist

Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi ve İpuçları

Özellikle soğuk geçen kış aylarında ısınmak, en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline gelir. Isınma ihtiyacına yönelik yeni teknolojiler kullanıldıkça eski yöntemler ise rafa kaldırılır. Günümüzde ısınma yöntemlerinden en yaygın kullanılanı ise kombi ve kaloriferlerdir. Peki, kaloriferler ve tesisatları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Kalorifer tesisatı hakkında bilgi

Kalorifer tesisatı döşeme işlemi

Kalorifer tesisatı döşeme işlemi oldukça teknik bir konu olduğundan öncelikle mühendisler kaloriferlere gazı iletecek boru geçişlerinin bir krokisini hazırlarlar. Sonrasında ise peteklere sıcak suyun ulaşması için su tesisatından peteklere kadar plastik borular döşenir. İşlemin en son kısmında ise ortama uygun seçilmiş petekler cıvataların yardımıyla bu tesisatlara takılır.

Kalorifer tesisatı döşemeye kimler yetkilidir?

Kalorifer tesisatı için öncelik alanında uzmanlaşmış, sertifikasyonunu tamamlamış ya da M.E.B.’inaçmış olduğu meslek liseleri ya da eğitim programlarını bitirerek kalorifer tesisatçısı olmaya hak kazanmış kişiler yetkilidir.

Kalorifer tesisatları nasıl döşenmelidir?

Kalorifer tesisatı hakkında bilgi

  • Kalorifer tesisatlarının döşenmesinde başlıca husus, su dolaşımının engelsiz olmasıdır. Tesisat sistemleri elden geldiğince uzun tutulmamalı ve “L” borular mümkün olduğunca az tercih edilmelidir. Çünkü kullanılacak bir adet “L” boru iki metrelik düz tesisat borusuna eş değer ölçüdedir. Bilinmelidir ki kullanılacak her bir “L” boru peteklere gelecek sıcak su basıncını azaltarak gereken ısıyı absorbe edecektir.
  • Tesisat kadar kullandığınız kombi de nasıl kullanıldığına paralel şekilde performans gösterir. Korumalıklı alanlarda bulunmayan kombilerin ömrü daha kısa olur.
  • 100 santimetreden daha büyük kalorifer peteklerindeki vana tesisatları, çapraz yapılmalıdır ki daha uzun ömürlü bir ısıtma gerçekleştirilerek yakıt tasarrufu sağlanabilsin.
  • Kalorifer tesisatlarının alt kısımlarına imkan olduğunca şap dökülmelidir.
  • Kullanılacak pimaş borular kaynak yapılırken gereğinden fazla eritilmemelidir.
  • Binanın inşaatı sırasında kalorifer peteklerine dikkat edilerek boruların içine kum ve boruları tıkayacak diğer materyallerin ulaşması engellenmelidir.

Kombinin yerleştirileceği alanı belirlenirken nelere dikkat edilmeli?

Kombinin yerleştirileceği alan belirlenirken banyo ya da mutfağa yakın yerler belirlenmelidir. Çünkü kombi bu alanlara ne kadar uzak olur ise su sıcaklığının stabil kalması için o kadar çok çalışacak ve dolayısı ile yakıt masrafı daha da artacaktır. Bu sebepten dolayı en önemli hususlardan biri de aslında kombinin bağlanacağı alanın seçimidir.

Tur Assist ile kalorifer tesisatınız da güvende!

Evinizle ilgili aklınıza gelen bütün sıhhi tesisat problemlerinde yanınızda olan Tur Assist, söz konusu kalorifer tesisatı olduğunda da yardımınıza koşuyor. 1996 yılından beri asistans konularında uzman olan Tur Assist tarafından size yönlendirilen uzman ekipler, tüm tesisat problemlerini rafa kaldırıyor. Türkiye’nin her yerinden 7/24 Tur Assist ile iletişime geçebilir ve sonrasında tesisat problemlerinde rahat bir nefes alabilirsiniz.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden @Home konut yardım paketini kolayca inceleyebilirsiniz.

Kalorifer Peteği Arızaları ve Çözümleri yazımızı okuyabilir ya da Kalorifer Tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.