Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler| Tur Assist

Kalorifer Tesisatı Hakkında Merak Edilenler

Kalorifer tesisatı hakkında detaylara girmeden önce, radyatörlü ısıtma sistemlerinin en kullanışlı ısıtma sistemi olduğunu ancak ısınma sürecinin fonksiyonelliği ve kalitesi konusunda, bina izolasyonu da belirleyici rol oynadığını belirtelim.

Kalorifer Tesisatı

Kalorifer Tesisatı

Kalorifer tesisatı deyip geçmeyin!

Kalorifer tesisatı döşenirken sıcak su transferinin rahat ve kesintisiz bir şekilde gerçekleşmesi en önemli noktadır. Kalorifer tesisatının olabildiğince kısa olması, aynı zamanda tesisatta gereksiz dirsek kullanımının su geçişini engelleyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle olabildiğince az dirsek kullanılması ve uygun boru çaplarının tercih edilmesi göz ardı edilmemelidir. Aynı şekilde bağlantının son dirseğe kadar ana hat borusuyla aynı sistemde olması önem arz eder. Söz konusu hususlardaki en ufak bir aksaklığın ısı kaybı olarak sizlere yansıyacağını hatırlatmak isteriz.

Kalorifer tesisatı döşenirken.

Eğer sıfırdan bir kalorifer tesisatı döşetecekseniz, ya da var olan tesisatınızda bir tadilat yapacaksanız, sıva altı kalorifer tesisatını tercih etmeniz yerinde olacaktır. Sıva altı döşemelerde kırma dökme işlemlerinden ve sonrasındaki olası arızalardan endişe edilir, ancak profesyonel bir ekip ve nitelikli malzemeyle sıva altı kalorifer tesisatı, sağlayacağı ısı tasarrufu bakımından uzun vadede daha ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Kalorifer tesisatı deyince petek bakımı unutulmamalı!

Kış aylarında en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de ısınma ihtiyacıdır ki bu konuda hem maddi açıdan sıkıntıya girmeden hem de nitelik açısından gereksinimlerimizi karşılayacak sistemleri tercih etmek doğru olacaktır. Bununla birlikte, hangi sistemi tercih edersek edelim, petek bakımı ısınma performansını arttırmak adına dikkat edilmesi gereken bir konudur.

KaloriferTesisatı

Kalorifer Tesisatı

Petek bakımı yaptırmak, yaşam alanlarında ısı kalitesinin düşmesine engel olduğu gibi, ısı yayılımının dengeli ve kaliteli olmasını da sağlar. Üstelik düzenli olarak petek bakımı yaptırmak, ısıtma tesisatlarının diğer parçaları gibi, bizlere hem ısı tasarrufu sağlar hem de daha düşük ısınma faturası olarak geri döner.

Eğer peteklerinizin belirli alanları ısınmıyorsa, kombinize en uzak mesafedeki peteğinizin ısı performansı belirgin olarak daha düşükse, peteklerinizden koyu renkli bir sıvı geliyorsa, kombiniz olağandan daha fazla ses çıkartıyorsa ya da sürekli bir basınç problemi yaşıyorsanız petek bakımı zamanınız gelmiş demektir.

Petek bakımı ile kastedilen peteklerin kireç tortularından arındırılması, basıncın ayarlanması, sistemde biriken havanın alınması gibi işlemleri kapsar.

Ne zaman petek temizliği yapılmalı?

Tahmin edileceği üzere petek temizliği için en doğru zaman sonbahardır. Isınma sistemlerinin daha iyi performans göstermesi ve sağlıklı çalışması açısından kıştan önce bakımlarını yaptırmak hem tasarruf yapmak hem de daha iyi ısınmak adına birçok avantaj sağlar. Periyodik bakım ve temizleme işlemlerinin senede bir kere yapılması önerilmektedir.

Bunun dışında en belirgin temizlik ihtiyacı peteklerin gerektiği gibi ısı yaymaması durumunda belirir. Özellikle, uzun yıllar boyunca kullanılan kalorifer tesisatları suyun kimyasal özelliklerine uygun olarak 2 ila 5 yıl arasında kireçleme, paslanma, çamurlaşma ve katmanlaşma gibi problemli oluşumlarla karşılaşır. Kalorifer peteklerinde oluşan bu kirlenmeler tesisat içerisinde oluşan suyun peteklere temas etmesini engeller. Bu da önemli ölçüde verimliliği ve ısı performansını düşürür.

Bu gibi durumlarda genellikle daha yüksek derecelerde kombi çalıştırılır ve otomatik olarak ısınma giderleri artar. Halbuki önemli olan sağlıklı bir şekilde sıcak suyun peteklerden geçişinin sağlanmasıdır. Bu bakımdan, ısı performansının gözle görülür bir biçimde azaldığı durumda petek temizliği en ekonomik çözüm olacaktır.

Radyatör nasıl temizlenir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Kendi başınıza yapacağınız petek temizliği esnasında radyatörlerinize zarar verebilir ve evinize tamirat için tesisatçı çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan rastgele çağıracağınız bir tesisatçı radyatörünüzde bulunan suyu değiştirip sadece bir pas önleyici takarak yüksek bir ücret karşılığında radyatörlerinizi temizlemiş gibi gözükebilir. İşte bu yüzden işini profesyonel bir şekilde yapan uzman firmalarla görüşerek garantili bir hizmet almanız önem arz eder.
Ana hatlarıyla petek temizliği işlemini anlatmak gerekirse, özel cihazlarla peteklerinizin içine yayılan kimyasal maddeler sayesinde peteklerinizin içinde oluşan paslanma, kireçlenme giderilir ve kimyasal madde peteklerden arındırılarak temizlik işlemi sonlandırılır.

Tek tek radyatörlerin sökülerek tazyikli suyla temizlenmesi, pis suyu filtre edecek herhangi bir araç kullanılmadan sadece kimyasal madde kullanımı çeşitli sebeplerden dolayı tavsiye edilmez.

Sık karşılaşılan kalorifer tesisatı arızaları

Öncelikle arıza sebeplerini aşağıdaki gibi 3 ana başlıkta toplayabiliriz.

Kullanım hataları: Bakımları düzenli bir şekilde yapılmayan tesisatlar her türlü arızaya açık olacaktır.

Hatalı üretim: Üretim hataları, özellikle döküm parçalarda sık karşılaşılan arıza sebeplerindendir.

Tesisat ömrü: Genellikle metal malzemelerin yoğun olarak kullanıldığı tüm cihazların bir ömrü vardır. Kalorifer tesisatlarının ideal ömrü 10 yıl olarak kabul edilmektedir. Bu sürenin sonunda metal yorgunluğuna bağlı bazı arızalarla karşılaşma olasılığı artmaktadır.

Sistemin gürültülü çalışması, herhangi bir sebep yokken stop etmesi, aşırı ısınma veya yoğunlaşma, ısı performansının azalması en sık karşılaşılan arızalardandır. Termostat arızalarından, kombi arızalarına, radyatör boyutlarından, sistem içerisindeki suya kadar bir dizi sebepten dolayı bu şikayetlerle karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda profesyonel bir ekip ile soruna çözüm aramak en doğru hareket olacaktır.

Daireniz içerisindeki kalorifer tesisatı ile ilgili acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda, Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer. Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Kalorifer Tesisatı Hakkında Merak Edilenler yazısından Kalorifer Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: