Petek Nasıl Temizlenir? | Tur Assist

Petek Nasıl Temizlenir? Petek Temizliği Hakkında Merak Edilenler

Petek nasıl temizlenir sorusu, kış aylarında birçoğumuzun aklına takılan bir husustur, çünkü ev ya da iş yerlerinin birçoğu kombi ve kat kaloriferi kullanmaktadır. Dolayısıyla pek çok kişi evinde ısınamamaktan ve yüksek yakıt faturalarından şikâyet eder.

Petek temizliği düzenli yapıldığında yüksek yakıt faturalarının önüne geçebilir. Peteklerinizde birikmiş kir ve tortular ya da kireçlenmeler ve çamurlar peteğin ısınmamasına veya ısındıktan sonra çabuk soğumasına neden olmaktadır.

petek-nasil-temizlenirDoğal olarak peteklerin temizliği işlemini kışa girmeden yapmak daha uygun olacaktır. Çünkü ısınma sistemlerinin daha iyi performans göstermesi ve sağlıklı çalışması için kıştan önce bakım yaptırmak hem tasarruf hem de daha iyi ısınmak adına birçok avantaj sağlar.

Üstelik petek ve radyatör temizliği kombinizin ömrünü uzatır, ısının maksimum derecede yayılmasını sağlar ve daha az elektrik ve doğalgaz tüketimi gibi faydalar sağlar.

Peteklerin temizlenmediği durumlarda da kombinizde parça arızaları, peteklerinizde kireç ve tortuların oluşması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Haliyle bu ve benzeri problemler kombinizde performans düşüklüğüne yol açar.

Bununla beraber kombilerin içindeki su devir daiminin sağlıklı olabilmesi için peteklerin temizliği önem arz eder. Kireçli suyun uzun süre sistem içerisinde dolaşması kombinin fonksiyonlarını yerine getirmesini zorlaştırır.

İpucu: Eğer peteklerinizin alt kısmının da soğukluk sorunu varsa petekleriniz kirlenmiştir, bakımı ve temizliği yapılmalıdır.

Petek temizleme makinesi ile petek nasıl temizlenir?

Özel kimyasallar, petek temizleme makinesine eklenerek bağlanır. Kimyasalla birlikte kullanılan bu su,gerekli sıcaklığa getirilir ve devirli bir pompa aracılığıyla elde edilen sıvı tüm tesisatı dolaşır. Basınçlı su ve kimyasallar sayesinde tıkanıklığa sebebiyet veren maddeler çözülür. İstenmeyen maddeler ve pis su makine içerisinde filtrelenerek tesisatta dolaşan suyun temiz olması sağlanır. Bu işlem sonucunda genellikle ısınma sorunu ortadan kalkar.

Tek tek radyatörler sökülerek petek nasıl temizlenir?

Radyatörlerin tek tek sökülerek tazyikli su ile temizleme işlemi sadece petekleri temizler. Borulardaki pislik ise olduğu gibi kalır. Üstelik peteklerin okside olma ihtimali artar ve petekler söküldüğünden kalorifer peteklerinizi garanti kapsamından çıkarmış olursunuz. Tüm bu sebeplerden dolayı sadece tazyikli su ile peteklerin sökülerek temizliği önerilmez.

Kimyasal madde kullanarak petek nasıl temizlenir?

Sadece kimyasal madde kullanılarak gerçekleştirilen petek temizliği, sistemin içerisindeki tıkanıklığa sebep olan suyun tam olarak sistemden boşaltılmaması sebebiyle soruna çözüm sağlamaz. Bu bakımdan, pis suyu filtre edecek herhangi bir araç kullanılmadan, sadece kimyasal madde kullanımı önerilmez.

Unutmayın ki tesisat temizliğini güvenilir, işini titiz yapan ve bilen profesyonellere bırakmak gerekir. İşlemde garanti talep edilmesi, sonradan oluşabilecek birçok olası problemi engellemiş olur. Yine ilgili firmadan fatura alınması kalitesiz işlemlerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Yanlış yapılmış bakım, sizi kış bitmeden yarı yolda bırakacaktır. Bunun yerine modern cihazlarla çalışan işini garantili yapan firmalara peteklerin temizliğini yaptırmak daha sağlıklıdır.

Bu sayfada petek nasıl temizlenir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. 1996 yılından beri, asistans ve garanti konularında Türkiye’nin lideri Tur Assist sunduğu @Home paketi ile 1 yıl boyunca evinizin kalorifer tesisatında meydana gelebilecek sızıntı ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda size tesisatçı göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer.

“Petek nasıl temizlenir” yazısından Kalorifer Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: