Petek Nedir? Petek Bakımı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Petek Nedir?

Kombiden çıkan, içi sıcak su dolu borular ile ev ve iş yerlerimizin ısınmasını sağlayan bölmelere petek denir. Diğer bir ismi ise radyatör olan petekler, günümüzde genellikle doğalgaz hattına bağlanır. Ancak kömür ve elektrikle çalışan farklı yapıda tesisatlara da bağlanabilirler. Peteklerin merkezi sistem ve kombi şeklinde kullanım çeşitleri bulunur.

Petek nedir?

Petek nedir?

Peteklerin kullanım alanları nelerdir?

Petekler, evlerimizin soğuk kış aylarında sıcak bir yuva haline gelmesinde kuşkusuz en önemli etkendir. Ancak petekler sadece evlerimizi ısıtmakla kalmıyor, iş yerlerimiz ve ofislerimizi de kışa hazır kılıyor. Ayrıca petekler büyük fabrika ve sanayi tesislerinde de sıkça tercih edilen ısınma yöntemlerinden biri olarak tercih edilmektedir.

Okul ve hastane gibi yapılarda 2000’li yıllara kadar fosil yakıtlar ile ısınan merkezi sistem petekler mevcutken bugün bu yapıların tamamında, doğalgaz sistemine entegre edilmiş kombi bağlantılı petekler görmek mümkündür. Elektrikli petekler ise daha çok antrepo ya da depo türü alanlarda tercih edilmektedir.

Petek bakımı nasıl yapılır?

Petek nedir ve nerelerde kullanılır sorularına cevap verdiğimize göre sıra petek bakımına geldi. Yılda bir kez peteklerimizin iç kısımları tazyikli su ile temizlenmelidir. Bu temizlik genellikle peteklerimizin yan uçlarında bulunan vanalar sökülerek bir hortum vasıtası ile yapılmaktadır. Petek temizleme makinesi ile yapılan temizlikte ise, peteğin bir vanasından tazyikli kireç sökücü, çıkış vanasına ise makine filtresine ulaşan hortum bağlanarak gelen kireçli su makine haznesine hapsedilir. Böylelikle peteklerin yerinden sökülerek temizlenmesine gerek kalmaz.

Petek bakımı ne zaman yapılmalı?

Peteklerinizin içindeki su kahverengi bir kıvam aldığında petek bakım zamanı gelmiştir diyebiliriz.
Kombiniz su sirkülasyonu hatası veriyor ise bakım zamanı gelmiş demektir.

Normalde etkin şekilde ısıtan peteklerinizin randımanı bir anda düşüş gösterdi ise bakım zamanı gelmiş demektir.

Faturalar kabarık şekilde geldiği halde ısınamıyorsanız bakım ihtiyacı doğmuş demektir.

Yeni tesisatlarda inşaat moloz ve çöpleri tesisat borularına kaçtı ise yine tesisat temizliği gerekebilir.

Özellikle mevsim geçişlerinde petek içlerinde hava birikmesi normal sayılabilecek bir durumdur. Peteklerde hava birikti ise düz bir tornavida ile peteğin sol üst köşesinde bulunan purjör vanasını gevşeterek havanın çıkışını su gelene kadar boşaltabiliriz.

Evinizle ilgili aklınıza gelen bütün sıhhi tesisat problemlerinde yanınızda olan Tur Assist, kalorifer tesisatı problemlerinde de yardımınıza koşuyor. 1996 yılından beri asistans konularında uzman olan Tur Assist tarafından size yönlendirilen uzman ekipler, tüm tesisat problemlerini rafa kaldırıyor. Türkiye’nin her yerinden 7/24 Tur Assist ile iletişime geçebilir ve sonrasında tesisat problemlerinde rahat bir nefes alabilirsiniz.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden @Home konut yardım paketini kolayca inceleyebilirsiniz.

Kalorifer Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi, İpucu Ve Önerilerimizi öğrenebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.