Petek Temizleme Neden Önemli? | Tur Assist

Kalorifer Sistemi Ve Petek Temizleme İşlemi

Petek temizleme işlemi ev ve işyerlerinde ısınma performansının arttırılması bakımından önem arz eder. Aslında petek ve kombilerinizin içinde belli bir miktar su bulunur. Zamanla kireçlenen ve kirlenen su, devridaim esnasında petek ve kombilerinizin zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle düzenli olarak petek temizliği yapmak, petek ve borulardaki kireçlenmeleri ve ayrıca bunların içinde biriken tortuların ortadan kalkmasını sağlar.

Petek Temizleme

Petek Temizleme

Bununla beraber, kombinizdeki suyun eksilmesi neticesinde takviye edeceğiniz taze su da, zamanla kireçlenip tortulaşacağından, ısıtma sistemine herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Dolayısıyla özel ilaçlar ve kimyasallarla yapılan petek temizleme işleminin dışındaki hiçbir uygulama sistem içindeki sıvı akışını düzenli hale getirmeyecek ve ısı verimliliğini arttırmayacaktır.

Petek temizleme uygulaması ne zaman yapılır?

Kombinizin derecesini arttırmanıza rağmen petekleriniz hiçbir şekilde ısınmıyor veya sadece bir kısmı ısınıyorsa, kalorifer petekleriniz 2 sene ya da daha fazla süredir temizlenmemiş ise, kombiniz arızalanmaya başladıysa, petek filtresinde sürekli tıkanmalarla karşılaşıyorsanız, evinizdeki en uzak petek hiç ısınmıyorsa, peteklerinizin temizlenme zamanı gelmiş demektir.

Petek temizleme işleminin sağladığı faydalar nelerdir?

Petek temizleme öncelikle petek ve filtrelerde yaşanan tıkanmaları önleyerek kombinin daha rahat çalışmasını sağlar. Çünkü uzun süre tesisatta dolaşan suyun kireçten ve tortulardan arındırılması, sistemin daha verimli çalışmasına imkan tanır. Bir yandan arızalar nedeniyle katlandığınız masraflar azalırken diğer yandan sistemin performansı artacağı için ısınma giderleriniz gözle görülür bir biçimde azalır. Petek temizliği yapılan işyerleri ve dairelerde faturaların %20 oranında düştüğü gözlemlenmektedir.

Petek temizleme işlemi nasıl yapılır?

Isıtma tesisatınızın içerisinde bulunan su, tahliye musluğundan boşaltılır. Bu sayede petek temizliğinin ilk adımına başlanmış olur. Bu aşamadan sonra petek temizleme işlemine geçilir; ısıtma sisteminiz için kullanılan özel kimyasal sıvı peteklere gönderilir ve 20-25 dkboyunca petek ile borular arası dolaşım sağlanır.

Daha sonra içeriye gönderilen kimyasal sıvının boşaltımı sağlanarak petek temizleme işlemi tamamlanmış olur. İçeriye gönderilen kimyasalların belirtilen süre içerisinde dışarı alınmaması veya olduğu gibi bırakılması, sistem içerisinde kimyasal tepkimeye yol açacağından peteklerinizde birtakım arızalara yol açabilir.

Ayrıca petek  içindeki kirli su tahliye edilmeden sadece kimyasal sıvı eklenmesi, ilk aşamada kireç ve paslanmanın çözülmesini sağlasa da peteğinizin dibine çöken pislik ve tortular kısa bir süre sonra tekrar ısı problemi yaşamanıza neden olacaktır.

Petek temizliği neden uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeli?

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı, yaptığı işleme garanti verebilecek, işlem ile ilgili matbu form ve evrakları sizlere bırakmaktan çekinmeyecek bir firmadan petek temizleme hizmeti almak akılcı bir davranış olacaktır. Mesleki yeterliliği bulunmayan bir kişiden alacağınız hizmetin ileride daha büyük sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

Petek temizlemenin etkisini faturamda hemen görebilir miyim?

Petek Temizleme

Petek Temizleme

Isınma giderleri, mevsim ortalamalarına göre değişkenlik gösterir. Kışın daha uzun ve daha soğuk yaşandığı bir sene ısınma giderlerinizin daha yüksek olması son derece normaldir. Ancak doğru firmalardan alacağınız petek temizleme hizmetinden sonra sistemden aldığınız performans kesinlikle artacaktır.

Söz gelimi temizlenmemiş bir sistemde kombi ayarı 60 derece olsa bile peteklerdeki sıcaklık bundan daha düşük olacaktır. Halbuki etkin bir petek temizliği sonrasında petek sıcaklığı kombiniz ile ayarladığınız dereceye eşit ya da çok yakın olacaktır.Bu durum sayesinde fazladan yakıt tüketiminin önüne geçerek faturanızı çok daha hesaplı bir hale getirebilirsiniz.

Tur Assist ile garantili petek temizleme uygulamaları

Petek temizliği için güvenilir bir firma arıyorsanız, 1996 yılından beri asistans hizmetleri konusunda lider firma Tur Assist’in @Home paketine göz atabilirsiniz. www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @Home paketi, Türkiye’nin her noktasına, 7/24 garantili hizmet veren Tur Assist ile sorunun kesin olarak çözülmesini sağlar.

Kalorifer Sistemi Ve Petek Temizleme yazımızdan Kalorifer Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’muza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: