Evde Petek Nasıl Temizlenir? | Tur Assist

Petek Nasıl Temizlenir?

Kalorifer petekleri düzenli aralıklar ile temizlenmezse zaman içerisinde pas ve kir birikmesi gibi problemler ile karşılaşılabilir. Bu durumda da petekten gerekli ısı veriminin alınmasını önleyerek peteğin istenilen sıcaklığa gelmesini engeller. Özellikle yazın son günlerinde yapılması gereken petek temizliğini, alanında uzman bir profesyonele yaptırabileceğiniz gibi evde basit yöntemler ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde Petek Nasıl Temizlenir

Petek Temizliği

Evde petek nasıl temizlenir?

Kalorifer peteklerinizi evde kendi imkanlarınız ile temizlemek istiyorsanız öncelikle peteğin içinde bulunan suyu boşaltmanız gerekir. Peteğin giriş ve çıkış vanalarını kapattıktan sonra peteğin alt kısmına peteğin içerisinden dökülecek suyu akıtacağınız büyük bir kap koymalısınız. Peteğin bağlantısını sağlayan somunlar gevşediği an, peteğin içinde bulunan su da akmaya başlayacaktır. Akan suyu kaba boşalttıktan sonra peteğin bağlantılarını çözerek yerinden çıkarabilirsiniz. Bağlantıları çıkan peteği yerinden söküp dış yüzeyini temizlemeli, eğer istiyorsanız peteğin içine bir hortum ile su doldurup detaylıca yıkayabilirsiniz.

Eğer peteği yerinden sökmeden temizlemek istiyorsanız suyu boşalttıktan sonra kombi filtresinin kapağını açarak içine petek temizleme kimyasalı boşaltın. Sonrasında kombinin filtresini takmadan kapağı takıp iyice sıkın. Tahliye vanasını da kapatarak kombi içerisine 1,5 bar seviyesinde su ekleyin ve kombiyi 60 dereceye getirip yaklaşık 45 dakika kadar çalıştırın. Petek içerisine konulan kimyasal ve yüksek ısı kombi basıncını artıracağı için bu süre içerisinde sık sık kombi barını kontrol edin.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra eğer kombi basıncı 2,5 barda ise normal seviyede demektir. Ancak kombi basıncı 2,5 barın üzerine çıkıyorsa boşaltma vanasından bir miktar su boşaltmanız gerekebilir. 45 dakikanın sonunda sıcak su ve kimyasalın kombi içerisinde oluşturduğu tepkime sayesinde peteklerin içerisinde bulunan kir ve pas kolay bir şekilde temizlenecektir. Temizleme süresi bittikten sonra boşaltma vanasından suyu tekrar boşaltarak, kimyasalla birlikte suyun içerisinde çözülen pas, kir ve tortu dışarıya akıtılmalıdır. İçerisi boşaltılmış petekler, yerinden sökülerek banyoya götürülmeli ve peteklerin içi bir hortum ya da banyo ahizesi aracılığı ile bol tazyikli suyla iyice yıkanarak temizlenmelidir. Ardından temizlenen petekler tekrar yerlerine takılarak peteklerin montajı yapılmalı, tüm vana ve somunlar kontrol edilerek petekler ısınmaya hazır hale getirilmelidir.

Dairenizdeki herhangi bir tesisat ile ilgili bir problem yaşadığınızda Tur Assist olarak 7/24 yanındayız. 1996 yılından beri, sağladığımız asistans hizmetleriyle hayatınızı kolaylaştırır, beğeninize sunduğumuz @Home konut yardım paketiyle evinizdeki tesisatlar ile ilgili bütün problemlerde sizi alanında uzman kişilere yönlendiririz.

Konut yardım paketlerimizi, www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden kolayca inceleyebilir, 0 850 202 47 81 no’lu telefonumuzdan bizi arayarak ya da info@turassist.com mail adresimize iletişim bilgilerinizi bırakarak evinizde meydana gelebilecek olumsuz durumlarda evinizi ve kendinizi hemen güvenceye alabilirsiniz.

Unutmayın, Türkiye’de 6.000’i aşkın anlaşmalı hizmet birimiyle milyonlarca müşteriye hizmet veren çağrı merkezimiz 7 gün 24 saat size acil destek sağlayacaktır.

Petek Temizliği kategorisine gidebilir ya da İyi Bir Servisin En Temel Göstergesi hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.