Petek Temizliği Ne Gibi Faydalar Sağlar? | Tur Assist

Petek Temizliği

Bir günde dört mevsimin yaşanabildiği coğrafyamızda özellikle kış günlerinin soğuk ve sert koşullarını evde nasıl geçireceğimiz yaz aylarından aklımızı kurcalamaya başlar. Isınma ihtiyacımızı farklı gereçlerle karşılıyor olsak da  günümüzde en yaygın kullanılan ısınma sistemi doğal gazlı kombi sistemidir. Evi saran petekler randımanlı bir şekilde çalıştığında bir sobadan daha yaygın ısıtma sağlar.

petek temizliği

Petek temizliği ne zaman yapılmalı?

  • Sanılanın aksine petek içinde siyah su bulunması peteklerin temizlik zamanının geldiğini göstermez. Su, kahverengi bir kıvam aldığında ise temizliğe başlayabilirsiniz.
  • Kombiniz su sirkülasyonu hatası veriyor ise temizlik zamanı gelmiş olabilir.
  • İyi şekilde ısıtan peteklerinizin ısıtma performansı bir anda yarı yarıya düştüyse yine temizlik ihtiyacı doğmuş olabilir.
  • Kombi filtresi sık tıkanmaya başladı ise peteklere göz atmanızda fayda var.
  • Yüksek meblağlı faturalar geldiği halde ısınamıyorsanız temizlik ihtiyacı doğmuş demektir.
  • Yeni tesisatlarda inşaat molozları ve çöpleri tesisat borularına kaçtı ise tesisat temizliği gerekebilir.
  • Petek içlerinde özellikle mevsim geçişlerinde hava birikmesi normal sayılabilecek bir durumdur. Peteklerde hava birikti ise düz bir tornavida ile peteğin sol üst köşesinde bulunan purjör vanasını gevşeterek havanın çıkışını su gelinceye kadar boşaltabiliriz.

Petek temizliğinin faydaları nelerdir?

petek temizliği

petek temizliği

Peteklerimizin içinde zamanla biriken kir, pas ve tortular ısıtma kalitesini düşürür. Kombi arızaları da tıpkı petek arızaları gibi peteklerde biriken tortu ve pastan kaynaklanır. Hatta bazı durumlarda kombinin çalışırken yüksek ses çıkarmasından zorlandığını anlayabiliriz. Bu durum peteklerin tıkandığı anlamına gelir. Uzman ekiplerce peteklerin temizliğinin petek temizleme makinesi ile yapılması gerekir. Ayrıca temizlik yapıldıktan sonra peteklerdeki ısınma oranı çok artacağı gibi yakıt tüketiminde yaşayacağınız tasarrufu da faturanızda fark edebilirsiniz.

Makine ile petek temizliği

Petek temizleme işleminde tazyikli su ile peteklerin içi temizlenirken kullanılan kimyasal ile biriken kireç çözülür, tortular incelir. Peteğin diğer kısmına takılan filtre borusu ise gelen pis suyu çekerek kiri, pası kendi hapseder. Peteklerin yerinden sökülerek temizlenmesi iyi bir seçim değildir. Bu yöntem ile pimaş içleri kirli kalmaya devam edecektir. Önemli olan tesisat içinin temizliğidir.

Tur Assist tarafından beğeninize sunulan @Home konut yardım paketi, kalorifer tesisatınızda tamirat gerektiren durumlarda petek temizliği ve bakımı için, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır. 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz. Ayrıca @Home konut yardım paketini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de kolayca inceleyebilirsiniz.

“Petek Temizliği” yazımızdan Petek Temizliği kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.