Musluk Debisi Nedir? Debi Ölçümü Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Musluk Debisi Nedir?

Musluklarımızın zaman zaman fazla tazyikli ya da her zamanki basıncından çok daha az aktığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Pek çok usta bu duruma musluk debisi düşük şeklinde teşhis koymaktadır.

Musluk debisi, genel olarak bir musluk ya da hortumdan çıkan suyun basıncına verilen addır. Suyun hacimsel akış hızına ise “debi adı verilir. Matematikte; “q=v xa” şeklinde formülize edilmiştir. Debi hesaplamaları genellikle tesisat mühendisliklerinde kullanılmaktadır.

musluk debisi nedir

Musluk debileri hangi hızda akar?

TSE uyarınca belirlenen standartlar ölçüsünde debi belirlenmesi için minimum debi değeri verilmektedir. Ancak verilen minimum değerler ürün fonksiyonuna bağlı olarak değişmektedir. 3 bar basınçta ölçülen debilerin; banyo muslukları için 20 l/dk lavabo ve duş bataryaları için 12 l/dk olması gerekmektedir. Bu standartlarda 5 ayrı debi sınıfı bulunmakta ve musluğun bu debi sınıflarından birisi arasında değerlendirilmesi beklenmektedir.. Musluk üreten firmalar ürününün hangi debi sınıfında olduğunu belirlemekte serbesttir. Ancak standartlarda belirtilen debi sınıfları şu şekildedir:

  • A sınıfı ürünler 0.25 L/s
  • S sınıfı ürünler 0.33 L/s
  • B sınıfı ürünler 0.42 l/s
  • C sınıfı ürünler 0.50 l/s
  • D sınıfı ürünler 0.63 l/s

Debi ölçümü nasıl yapılır?

musluk debisi nedir

Musluk debisi nedir sorusu kadar bir diğer merak edilen soru da debi ölçümünün nasıl yapıldığıdır. Debi ölçümleri, musluk, sifon, akarsu ya da diğer ortamlara göre birbirinden farklı ölçüm çeşitleri mevcuttur. Evlerimizde kullanılan muslukların debilerini kendimiz ölçmek istiyorsakbunun için en sık kullanılan yöntem, eşit büyüklükteki bir kap ile evimizin her musluğunu eşit sürede doldurmayı denemektir. Bu yöntem ile, evimizin tüm musluk debilerinin birbiri ile aynı olup olmadığını belirleyebiliriz. Büyük mühendislik yapılarında ise debi ölçümü, farklı cihazlar ve formüller ile yapılmaktadır. Ayrıca akarsu ve şelalelerin debileri ölçülürken de çeşitli yöntemlerden faydalanılmaktadır.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Sıhhi Tesisat Gereçleri hakkında bilgi alabilir ya da sıhhi tesisat kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: