Sıhhi Tesisat Hakkında Temel Bilgiler | Tur Assist

Sıhhi Tesisat

Temiz suyun kullanılacak yaşama alanına temiz bir şekilde iletilip pis, atık suyun sağlıklı bir şekilde alandan dışarı atılmasını sağlayan boru elemanlarının tamamını oluşturan tesisat ağına sıhhi tesisat deriz. Bu tesisatlarda oluşabilecek arızalara müdahale eden yetkili personeli ise sıhhi tesisatçı olarak adlandırırız.

sıhhi tesisat

sıhhi tesisat

İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan sıhhi tesisat kavramı günümüzde eski halinden biraz değişime uğrayarak yangın otomasyonu, uzaktan kontrol sistemi, akıllı ev sistemleri gibi kavramları da içine katarak daha komplike bir hal almıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte konut tercihlerimiz de bu doğrultuda değişiklik göstermeye başlamıştır. Eskiden tesisat sistemi sızdırmayan, çatısı akmayan, problemsiz ısıtması olan evler ortalama gelirli bir aile için yeterliyken, günümüzde bu evlerden daha çok performans beklenerek geniş anlamda otomasyon sistemli evler aranır olmuştur. Bina yapımındaki sıhhi tesisat döşeme işlemi de buna göre kendini günden güne yenilemektedir.

Sıhhi tesisat arızaları nelerdir?

sıhhi tesisat

sıhhi tesisat

Sıhhi tesisat arızalarının saptanıp, sebebinin anlaşılması ve tamir yöntemlerinin belirlenmesi işlemlerine sıhhi tesisat arıza tespiti denir. Bu arızaları sıralayacak olursak:

  • Conta arızaları: Musluklardan su sızıntısına sebep olabilir. Önlem alınmazsa kabarık bir fatura ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Musluk yuva arızaları: Sekman başları kırılmış ya da gevşemiş ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde musluk vanası boşa dönecektir.
  • Musluk yatak arızaları: Musluk yatağının bollaşması, çatlaması ya da kırılması durumunda musluğun alt kısmında sızıntı meydana gelebilir. Sızıntı iç taraftan dolap altlarına kadar ilerleyebilir.
  • Gider arızaları: Tesisat giderleri tıkanıklığı sebebiyle giderlerde hoş olmayan kokular meydana gelebilir ve giderden gönderilen su tekrar geri gelebilir.
  • Tesisat boru ve pimaş arızaları: Tesisata kadar ilerleyen borular tıkanıklık sebebi ile iş görmez hale gelebilir ve alt kata su kaçağı sızabilir.
  • Ana vana arızaları: Bina girişinde yer alan ana vanaların gevşemesi, contalarının deforme olması ya da şehir şebekesinden ana vanaya gelen borularda tıkanıklık yaşanması sebebiyle vanalar çalışmaz hale gelebilir.
  • Sifonlarda yaşanabilecek arızalar: Sifon tıkanıklığı, kapak arızaları, sızıntı yapması, pis koku yayması gibi problemler baş gösterebilir.
  • Atık su tesisatlarında yaşanabilecek arızalar: Ses yapması, böcek kurt solucan gibi hayvanların tesisata sızması, kötü kokular yayılması gibi problemler baş gösterdiğinde sifon bağlantı yerinde delik ya da çatlak meydana gelmiş olabilir.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketi, sıhhi tesisat ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz. Ayrıca @Home konut yardım paketini www.turassistleyasam.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

“Sıhhi Tesisat” yazımızdan Sıhhi Tesisat kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: