Sıhhi Tesisat Nedir? Sıhhi Tesisat Uzmanı Kimdir? | Tur Assist

Sıhhi Tesisat Nedir?

Yaşama alanlarımızda sıklıkla kullandığımız lavabo ve küvet gibi sıhhi tesisat elemanları sağlığımız açısından önemli bir noktaya sahiptir. Bu elemanların sağlıklı kullanılabilmesi için sıhhi tesisatçılık kurallarının doğru uygulanması gerekir. Örneğin montaj kalıpları sıhhi tesisat tekniğine ve standartlarına uygun imal edilmemiş bir lavabo, kullanımında çeşitli problemler yaşatırken, sızdırma ve hijyenik olmayan durumları da beraberinde getirebilmektedir. Gerçekleştirilen sıhhi tesisat işlerinin en başta insan sağlığına olumsuz etkisi olmayacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi gerekmektedir.

sıhhi tesisat

Sıhhi tesisat temiz suyun, suyun kullanılacağı yaşama alanına temiz bir şekilde iletilip pis, atık suyun sağlıklı bir şekilde alandan dışarı atılmasını sağlayan boru elemanlarının tamamını oluşturan tesisat ağına denir. Bu tesisatlarda oluşabilecek arızalara müdahale eden yetkili personele ise sıhhi tesisatçı denir.

Uzman sıhhi tesisatçı nelere sahip olmalıdır?

Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan biri olan sıhhi tesisat alanında uzmanlaşarak kariyer edinmek isteyen kişiler Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu kurslarda ya da mesleki eğitim kurumlarından alacakları sıhhi tesisatçı lisansı ile bu mesleği icra edebilirler. Ayrıca profesyonel bir sıhhi tesisatçının çantasında her daim yedek anlamda sıhhi tesisat parçaları bulunmalıdır.

Sıhhi tesisat parçaları nelerdir?

sıhhi tesisat

sıhhi tesisat

  • Atık su tahliye borusu: Bu borular, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi genelde temizlik sonrası kullanılmış pis suyu yaşama alanımızdan uzaklaştırmak için kullanılır. Borular, fayans altından olabileceği gibi üstünden de geçebilir ve gidere bağlanır.
  • Musluk salmastrası: Musluklarımızı açıp kapatırken bize yardımcı olan salmastralar, çok ya da az sıkmamız durumunda bizi olası sızıntılardan korumak için tasarlanmıştır.
  • Musluk contası: Musluklarımızda herhangi bir sızıntıya mahal vermemek için sert kauçuktan imal edilen contalar, musluktan sızma ihtimali olan suyu tutarak bizi kabarık bir faturadan korurlar.
  • Körüklü lavabo sifonları: Lavabo altından gidere bağlanan bu sifonlar körükleri sayesinde lavabolarımızda oluşabilecek tıkanıklığı önlerken aynı zamanda pis kokuların da yayılmasını engellemektedirler.
  • Rezervuar iç takımı: Sifon içlerinde görebileceğimiz rezervuar iç takımları, sifon düğmesine basıldığı anda sifonda tutulan suyu tuvalet giderine boşaltarak, giderde tıkanıklık yaşanmasını engeller. Ayrıca sifon takımları da denilen bu elemanlar içindeki şamandıra sayesinde gönderilen suyun yerine yenisini ekleyerek bir dahaki kullanıma hazır hale getirirler.

Unutmayın, evinizde meydana gelen, tıkanıklık, sızıntı gibi sıhhi tesisat problemleri ile karşılaştığınız zaman Türkiye’nin her noktasından Tur Assist ile 7/24 iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca @Home konut yardım paketini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz.

@Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Sıhhi Tesisat Nedir?” yazımızdan Sıhhi Tesisat kategorisine” gidebilir ya da “Tesisat Türkiye’ye” geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: