Su Kaçağı ile Karşılaştığınızda Ne Yapmalısınız? | Tur Assist

Su Kaçağı

Ofis, ev gibi yaşam alanlarında karşımıza çıkabilecek ucuz malzeme ya da hatalı montajdan kaynaklanan tesisat borularından sızan su birikintilerine  su kaçağı denir. Su kaçağı, tesisat sisteminin yanı sıra eşyalara da ciddi zararlar verebilir.

su kaçağı

Su kaçağı durumunda ne yapılmalı?

Su kaçağının oluştuğundan eminseniz, konusunda uzman bir tesisatçıyla iletişime geçmeniz size hem zaman kazandıracak hem de bilinçsiz müdahale sonucu oluşabilecek maddi hasarların önüne geçecektir. Su kaçağı meydana gelebilecek tesisat sistemlerini sıralamak gerekirse;

  • Mutfak lavabosu tesisatı
  • Banyo, tuvalet ve gider tesisatları
  • Kombi ve petek su tesisatı
  • Apartman ve bina kanalizasyon tesisatı

Yukarıdaki tesisat sistemlerinde arıza oluşması durumunda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Su kaçağı durumunda tesisatçılar nasıl bir yol izler?

su kaçağı

Su kaçağı

  • Dinleme cihazı ile tespit yöntemi: Sektöre özel hassas bir dinleme cihazı kullanarak kaçağın merkezini tespit eden en etkili yöntemdir.
  • Higrometre ile tespit yöntemi (nem ölçer): Genellikle üç santimetreye kadar nem ve suyun çıkış noktasını tespit etmekte kullanılan ve yine sektöre özel bir higrometre vasıtasıyla çalışılan yöntemdir.
  • Termal kamera ile tespit yöntemi: Kombi ya da peteklerden çıkan sıcak su tesisatı borularının sızıntı olduğu düşünülen mekanın hangi kısmından geçtiğini görmek için kullanılan bir tespit yöntemidir. Sektöre özel şekilde modernize edilmiş bu yöntemde mevcut sıcak su tesisatının geçiş borularını belirledikten sonra kaçağın yer tespiti için genellikle hassas dinleme cihazından da yardım alınır.

Tespit edilen su kaçakları nasıl giderilir?

Günümüzde tesisatlarda meydana gelen su kaçaklarının tamiratında yüksek teknolojiden yararlanılıyor. Artık su kaçaklarına, hiçbir yer ve fayansın kırılmasına gerek kalmadan kesin yer tespiti sayesinde anında müdahale edilebiliyor. Bu noktadan itibaren su kaçağı meydana gelen tesisatın durumuna göre boru ve pimaşları kesilerek yenisi ile değiştirilebiliyor ya da pimaş tahrip edilmeden temizlenerek tamiratına imkan oluşturulabiliyor.

Tamir sonrasında banyo ve mutfağın görüntüsü değişir mi?

Yukarıda sıraladığımız uygulanabilecek yöntemler sayesinde müdahale edilen alanlarda hiçbir şekilde ekstradan kırma veya demontaj işlemine gerek duyulmayacaktır. Servisin tamirat sonrası mutfak veya banyolarda yapacağı birkaç küçük estetik rötuş ile eski görünümünden hiçbir farkı kalmayacaktır.

Tur Assist @Home konut yardım paketi olanlar, evlerindeki su kaçağının tespiti ve tamiri ile ilgili konularda uzman tesisatçı desteğinden yararlanmanın konforunu yaşarlar. www.turassistleyasam.com internet sitesinden kolayca satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Su Kaçağı Hakkında” yazımızdan Su Kaçağı kategorisine gidebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.