Yangın Tesisatında Su Kaçağı Nasıl Kontrol Edilir? | Tur Assist

Yangın Tesisatlarında Su Kaçağı Testi

Teorik olarak yangın tesisatlarındaki su kaçağı testleri boruların üstü örtülmeden yapılır. Yangın tesisatı kurulumu yapıldıktan sonra yangın vanaları ve dolabı montajı yapılmış tesisat sistemlerine şehir şebekesinden su verilerek test süreci başlar. Bunun için her katta bulunan yangın vanaları kapatılarak şehir şebekesinden bina yangın tesisatına su akışı sağlanır. Basınç altında tesisat iki saat bekletilerek test gerçekleştirilir. Bu süre zarfında tüm noktalarda kaçak kontrolü gözle yapılır.

Yangın tesisatında su kaçağı testi

Yangın tesisatında su kaçağı testi

Ardından test süreci deneme tulumbası ile devam eder. Bu test için boruların içinde hava kalmamış olması önem arz eder. Deneme tulumbası ile tesisata su temin edilir. Basınç, işletme basıncının 1,5 katı olacak şekilde ayarlanır. Tesisat istenen basınca ulaşınca deneme tulumbası üzerinde bulunan vana kapatılarak 10 dakika süre ile sızdırmazlık su basıncı testine tabi tutulur.

Eğer 10 dakika içerisinde manometredeki basınç düşerse yangın tesisatında kaçak olduğu ortaya çıkmış olur. Bu durumda kaçak olan boru hattı kontrol edilip sızıntı olan yer onarılır veya değiştirilir. Eğer kaçak yok ise tesisat 24 saat aynı basınç altında tutulur. Ardından son bir kontrol daha yapılır ve kaçak tespit edilmemesi durumunda borular çimento harcı ile kapatılır.

Bazı durumlarda su ile kaçak testi yerine hava ile su kaçağı testi yapılır. Örneğin; hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda yangın tesisatlarındaki su kaçağı testinin hava ile gerçekleştirilmesi yerinde olacaktır. Bu modelde tesisata basınçlı hava verildikten sonra kaçak yerleri sabun köpüğü ile tespit edilir. Test esnasında tesisattaki hava basıncının 2.5kgf/cm²’den az olmasına dikkat edilir. Kaçak tespit edilirse kaçak olan boru hattı kontrol edilip sızıntı olan yer onarılır veya değiştirilir.

Unutmayın, yangın depoları dahil olmak üzere olası her türlü sıhhi tesisat problemlerinizde Tur Assist yanınızda. Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Yangın Tesisatında Su Kaçağı Nasıl Kontrol Edilir?” yazımızdan Su Kaçağı Kategorimize gidebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Tesisat Blogumuza geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.