Atık Su Borusu Hakkında Temel Bilgiler | Tur Assist

Atık Su Borusu Nedir? Kaça Ayrılır?

Atık su borusu ile ilgili bilgi vermeden önce, kısaca sıhhi tesisata değinelim. Temiz suyun olmadığı yerde hijyenin olmadığı, hastalıkların da kolayca bulaşabileceği, bilinen bir gerçektir. Suyun farklı ihtiyaçlarda kullanımı için bizlere temiz su ulaştıran ve atık suların ilgili yerlere belirli standartlar dâhilinde gönderilmesini sağlayan sisteme sıhhi tesisat denir. Sıhhi tesisata dahil su boruları ise sağlığımız açısından hayati önem arz eder.

Pis Su Borusu

Pis Su Borusu

Bu tesisat her ortamda bizlere temiz suyu ulaştırıp farklı amaçlarda kullanılan atık suyun da insan sağlığına zararlı etki yaratmayacak şekilde atılmasını sağlar. Bu sistemin kurulması için bina içi ve dışına, temiz su ile atık su tesisatı olmak üzere iki ayrı tesisat döşenir.

Bina içi atık su tesisatı 5 kısımdan oluşur. Bu kısımlar, ana boru, kolon, kat borusu, bağlantı borusu ve havalık borusudur. Atık su borusu, bu boruların genel adı olarak da bilinir.

Atık su borusu kısımları:

Atık su ana borusu; kolonlardan gelen kirli suyu binanın bir metre dışına, bina dışı tesisatına aktaran bölümdür. Kolonlardan gelen kirli suyu tek bir boru içerisinde toplayıp, bina dışına aktarır.

Atık su kolonu; dairelerdeki pis suları, atık su ana borusuna veya binanın dışında yer alan rögarlara aktaran, düşey döşenmiş boru çeşididir.

Atık su kat borusu; dairelerdeki su kullanım alanlarından gelen kirli suları, atık su kolonuna aktaran, yatay döşenmiş, bina içi atık su boru çeşididir.

Atık su bağlantı borusu; su kullanılan alan ile atık su kat borusu arasında kullanılan boru çeşididir.

Atık su havalık borusu; atık su tesisatı içindeki hava basıncının değişmesi, koku, sifolarda su kaybı gibi problemler doğurur. Havalık borusu, hava basıncının sabit tutulması için yapılmış boru ağıdır.

Atık Su Borusu

Atık Su Borusu

Atık su borusu döşenirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kat boruları olabildiğince kısa olmalı borular suyun akışına engel olmayacak şekilde birbirine eklenmelidir. Düşey boru, yatay boruya bağlanacak ise bağlanacak noktalara, yay, dirsek veya iki açık dirsek konulmalıdır.

En alt kata döşenen ana borular, bina dışına en kolay yoldan çıkartılmalıdır. Kolonların erişilebilecek bir alt noktasına, bir temizleme kapağı, yerleştirilmelidir.

Yatay borulara yüzde ikilik bir eğim verilmelidir. Zemine yerleştirilen boruların alt ve yan kısımlarına ince bir kum desteği yapılmalıdır ve borular sert cisimlerden korunmalıdır.

Kolonlar çapı değiştirilmeksizin çatı üstüne kadar uzatılmalı ve bu kolonların üzerine havalık borusu ve şapkası yerleştirilmelidir. Atık su ağızlarının içlerine pislik ve benzeri ürünlerin girmesinin önlenmesi için bu ağızların geçici olarak kapatılması gerekir. Atık su borusu tesisatında yer alan pvc boruların hatasız bir biçimde birbirlerine eklenebilmesi için doğru boru contaları yerleştirilmelidir. PVC boruların yerleştirilme işleminden sonra mutlaka sızdırmazlık testi yapılmalıdır.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, sıhhi tesisat ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Atık su borusu yazısından Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: