Hidrofor Nedir? Hidrofor Nasıl Çalışır? | Tur Assist

Hidrofor Nedir?

Hidrofor kısaca basınç uygulayarak suyu binanın üst katlarına çıkaran düzenektir. Bunun için suyu hava ile sıkıştırır, otomatik çalışan silindirik depolu pompalama sistem sayesinde de istenilen basınçta, hedeflenen yere ulaştırır.

Hidrofor sisteminin ana elemanı olan tank, yardımcı elemanları üzerinde taşımak, su ve havayı bir araya getirerek suya istenilen basınçlandırmayı vermek için kullanılır. Dolayısıyla hedeflenen basınca uygun kalınlıkta çelik saç malzemeden yapılır. Bazı hidrofor tanklarında hava vermek için kompresör yerine hava subabı veya hava enjektörü kullanılır. Bazı tanklarında su ve hava bölgesi basınca dayanıklı ve biçimlendirilmiş bir membranla ayrılmıştır.

Hidrofor Nedir

Hidrofor Nedir?

Hidrofor sistemindeki kapalı depo aslen bir hava haznesi görevi yapar. İçine su verildiğinde suyun hacmi ile orantılı olarak hava basıncında bir artış görülür; sıkışan hava su yüzeyine basınç yapar. Ancak bu basınç suyu yükseltmeye yetmez çünkü deniz seviyesinde normal atmosfer basıncı 10,33 m.ss’nin altındadır. Suyu yükseltmek için hava kompresörü kullanılır ve basınç otomatiği ile kumanda edilir.

Sistem çalışmaya başlarken depodaki hava basıncı gereken asgari basıncın yarısına kadar yükseltilir. Böylece istenilen basınçta daha fazla su alınır. Sistemin hangi basınçlar arasında çalışacağı önceden tespit edilir. Hedeflenen basınç elde edilinceye kadar sistem çalıştırılır. Elde edilen basınç harcanana kadar tesisata su gider. Basınç azaldığı zaman basınç otomatiği, pompayı yeniden devreye sokar ve su akışı devam eder. Depodaki hava tamamen suya karışıp yok oluncaya kadar kompresörün yeniden çalıştırılmasına gerek kalmaz.

Hidrofor pompasının suya yeterli basıncı verecek kapasitede olması önem arz eder. Pompanın amacı kuyu, depo veya şebekeden aldığı suyu tankta basınçlandırmaktır. Pompalar merkezkaç (salyangoz) ve kademeli (santrifüj) olmak üzere ikiye ayrılır. Pompa motorları da dikey veya yatay olmak üzere ikiye ayrılır.

Hidrofor sistemindeki diğer ekipmanlar, şiber veya küresel vana, çek valf, güvenlik vanası, hava temin elemanı (hava enjektörü, hava supapı veya kompresör) basınç şalteri, manometre, selenoid vana ve seviye elektrotundan oluşur. Tüm hidrofor sistemi elemanları birbirine bağlı ve tamamlayıcı nitelikte çalışır.

  • Şiber veya küresel vana, gerektiğinde su akışını kesmeye yarar.
  • Çek valf, takılı bulunduğu yerin gerisinde basıncın azalması durumunda, su akışının ters yöne gitmesini engeller.
  • Güvenlik vanası, sistemdeki fazla basıncı dışarı atarak sistemin genel güvenliğini sağlar.
  • Manometre sayesinde sistem içindeki basınç okunur ve hava bölgesine bağlanır.
  • Selenoid vana, hava bölgesine takılarak su seviyesine göre tankın hava sirkülasyonuna yardımcı olur.
  • Suyun bulunduğu alana takılan seviye elektrodu ise su seviyesini kontrol eder.
  • Basınç şalteri hidrofor tankı basıncına göre pompanın çalışmasını düzenler.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Hidrofor Nedir? Hidrofor Nasıl Çalışır?” yazımızdan Su Tesisatı Kategorimize gidebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Tesisat Blogumuza geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.