Musluk Çeşitleri ve Musluk Arızaları | Tur Assist

Musluk Nedir? Sık Karşılaşılan Musluk Arızaları Nelerdir?

Musluk, su tesisatında boruların ve tankların başlangıç ve bitiş noktasında su akışını sağlamak ve durdurmak amaçlı kontrol mekanizmasıdır. Musluğun imalatında krom kullanılmaktadır. Genel olarak mutfak ve banyolarda bulunur. Halk arasında çeşme, kurna olarak da bilinir.

Musluk ve Musluk Arızaları

Musluk ve Musluk Arızaları

Musluk nerede kullanılır?

Genel olarak banyo, mutfak, tuvalet gibi ıslak hacimlerde, bağ, bahçe, hamam gibi suyun olduğu yerlerde, su tankerleri ve bira fıçılarında kullanılır. Sadece su değil gaz akışını sağlamak için de musluklar kullanılmaktadır.

Musluk çeşitleri

Muslukları uzun musluk, kısa musluk, çamaşır musluğu, tek gövde musluklar, ara musluklar, bahçe muslukları, pisuvar muslukları, zaman ayarlı musluklar, semaver muslukları, reçel bal bira tahin pekmez için kullanılan musluklar olarak çeşitlendirmek mümkündür. Birden fazla musluk başı içeren musluk çeşitlerine batarya ya da armatür denir

Musluk Parçaları

Aç kapa musluk bataryası, batarya kolu, batarya borusu, batarya hortumu, ayaklı ayaksız batarya kartuşları, musluk çeşidine bağlı salmastralar, musluk başlığı, musluk sensörü,  musluk aynası, musluk süzgeci, musluk filtresi gibi parçalardan oluşur.

Perlatörlü Musluk

Perlatörlü Musluk

Perlatör nedir?

Ev ve işyerlerinde kullanılan musluk bataryalarının suyun çıkış noktasında perlatör (süzgeç) bulunur. Perlatör (süzgeç) dediğimiz aparat suyun hava ile temasını sağlayıp köpüklü bir akış imkanı sağlar. Süzgeç suyun düzgün ve orantılı akmasını sağlar.

İsrafı önler ve borularda biriken tortuları süzmeye yarar. Suyun sertlik oranı musluk ağızlarında kireçlenmeye neden olur. Zamanla kireçlenen süzgeçler tıkanır. Musluk ağzında su akışını yavaşlatır. Musluk ağızları sökülebilen yapıda olduğundan pense yardımıyla rahatlıkla çıkarıp temizlenebilir.

Perlatör nasıl temizlenir?

Perlatörü sökmede zorluk yaşıyorsanız bir kabın içine kireç çözücü koyabilir ve musluk ağzını kapayacak şekilde tutturup bekletebilirsiniz. 10-15 dakika beklettikten sonra musluğu açıp musluğu kireç çözücünün etkisi geçene kadar akıtınız. Uzmanlık gerektirmeden suyun kireç oranına göre işlemi iki üç ayda bir tekrarlayınız.

Musluk sensörü nedir?

Musluk sensörleri, sıcak ve soğuk suyun ayarlanmasında görevli kontrol mekanizmlarıdır. Tek kollu veya çift kollu olarak kullanılabilirler. Tek kollu sensörler sağa sola çevrilerek suyun sıcaklık ayarını sağlar. Ayrıca aşağı ve yukarı hareket ettirildiğinde suyun akış hızını düzenler. Suyun debisi ve sıcaklık durumu sensör içindeki kartuşlar yardımıyla sağlanır.

Son zamanların en popüler musluğu diyebileceğimiz fotoselli musluklar elinizi musluğun altına tuttuğunuzda akan, çektiğinizde otomatik olarak kapanan musluklardır. Su israfını önlediği gibi aynı zamanda ekonomiktir. Genellikle evlerde ve toplu kullanım alanlarında tercih edilir. Daha hijyeniktir. Elektrikli ve pilli olarak piyasada kolaylıkla bulunur. Fiyatı markaya göre farklılık gösterir. Tüm evlerde kullanılabilir. Ayrıca büyük işletmelerde, sinema, otel, havaalanları, hastanelerde sıklıkla karşılaştığımız musluk tipidir.

Sık karşılaşılan musluk arızaları nelerdir?

Açma-kapama-kontrol elemanı suyu kapatmıyor veya açmıyor:

Musluk volanı yalama olmuştur.

Disk, küre veya salmastra milinin vida özelliği bitmiştir.

Mil yerinden çıkmıştır.

Diskli ise disk kanala sıkışmıştır.

Musluk mekanizmasındaki akışkan tam kesilmiyor, su damlıyor ve sızıntı yapıyor:

Salmastra contası eskimiştir ve yarılmıştır.

Contanın baskı yaptığı zemin yüzeyi aşınmıştır, tortu oluşmuş, kireçlenmiş veya çapak vardır.

Diskli ise disk yüzeyi kireçlenmiş, disk şişmiş, karıncalanmış olabilir.

Disk kanalında kireçlenme, çapak, tortu oluşmuş olabilir.

Küresel ise küre dışındaki conta özelliğini yitirmiştir.

Musluk volanı hiç dönmüyor veya boşa dönüyor:

Mil kireç veya pas tutmuştur.

Mil kırılmıştır.

Mil somunu yalama olmuştur veya yerinden çıkmıştır.

Volan vidası gevşemiştir.

Volanın mile geçen dişleri sıyrılmıştır.

Mil somunun dibinden sızıntı oluyor.

Salmastra ipi eskimiştir.

Somun gevşemiştir.

Musluk, batarya veya vana kaplamalarında solma, oksitlenme yaşanıyor:

Dış yüzeyler kimyasal temizleyicilerle silinmiştir.

Montaj esnasında dış yüzeyde oluşan çizik veya darbe krom kaplamayı zedelemiştir.

Malzemenin kaplamasında üretim hatası vardır.

Otomatik rezervuar yeterli su akıtmıyor:

Su basıncı yetersizdir.

Conta kurumuştur.

Ayar vidası üst konumdadır.

Otomatik rezervuar kapanmıyor:

Bas üzerindeki delik tıkalıdır.

Bas içerisindeki filtre tıkanmıştır.

Conta ve oturma yüzeyi bozulmuştur.

Basın kumanda kolu basarken zorlanıyor:

Conta baskısı çok sıkılmıştır.

Su basıncı fazladır.

Açma kapama mekanizmasının kontrol elemanı ses yapıyor:

Takırtı geliyorsa malzemenin salmastra grubunu veya diski iteleyen mili bozuktur.

Hışırtı, ıslık veya tıslama sesi geliyorsa; tesisatta fazla ve dengesiz basınç veya hava vardır.

Ankastre batarya ile ara musluk arasında su sızıntısı var:

Esnek hortum katlanmıştır.

Esnek hortum delinmiştir.

Esnek hortum contaları eskimiştir.

Bas gövdesinden su akıtıyor:

Temizleme borusu kıvrımı fazladır.

Temizleme borusu klozet içine fazla girmiştir.

Temizleme borusu tıkalı olabilir.

20 yıldır asistans sektöründe acil hizmetlerin organizasyonunu başarısıyla sağlayan Tur Assist güvencesiyle size sunulan @HOME konut yardım paketi, musluk arızası dahil, su tesisatçısı çağırmanızı gerektirecek her durumda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden kolayca inceleyebileceğiniz @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Musluk Nedir? Sık Karşılaşılan Musluk Arızaları Nelerdir?” yazımızdan Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Profesyonel Bir Su Tesisatçısı Arızaları Nasıl Tespit Eder?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: