Pis Su Tesisatı Arızaları Nasıl Onarılır? | Tur Assist

Pis Su Tesisatı Arızaları Nasıl Onarılır?

Pis su tesisatları, tesisat yapıldıktan ve kullanıma başlandıktan sonra zaman içerisinde birtakım arızalar çıkartır. Tesisat yapım aşamasında eğimin yeterli miktarda verilmemesi, giderde oluşan tıkanıklıklar, muf ve borularda meydana gelen çatlaklar ve contaların görevini yerine getirememesi pis su tesisatı arızalarının başlıca nedenleri arasındadır.

Pis Su Tesisatı Arızalarının Nedenleri

1. Muf ve Boru Çatlakları

Darbe, aşırı sıcak, aşırı soğuk gibi etkenler PVC boruların zamanla çatlayarak arıza vermesine sebep olur. Böyle bir arıza ile karşılaşıldığında çatlayan borunun yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Pis Su Tesisatı Arızaları

Pis Su Tesisatı Arızaları

2. Eğim

Pis su tesisatının yatay pis su giderlerinde en az %2 eğim bulunması gerekir. Eğer eğim yoksa ya da eğim %2’den düşük ise tesisat kullanılmaya başlandıktan sonra sürekli tıkanma yapar. Ayrıca zamanla ek yerlerinde sızıntılar başlar. Buna tesisatın içinde devamlı bir miktar pis suyun sabit konumda kalması sebep olur. Biriken pislikler zamanla boruda çökme yaparak sertleşir ve tıkanmalara yol açar.

3. Conta Kontrolü

PVC boruların muflu birleştirme ağızlarında bulunan contalar, zamanla özelliklerini yitirerek su sızdırmaya başlar. Bu gibi bir arıza ile karşılaşıldığında contanın değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kimi zaman boru birleştirmelerinde conta konulması unutulabilir, bu yüzden her ihtimale karşı boru birleştirme ağızlarında conta bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

4. Tıkanıklıklar

İnorganik ve organik atıklardan dolayı küvetlerin pis su giderlerinde zamanla tıkanma meydana gelir. Bu tıkanıklıklar bazı özel kimyasal açıcılarla giderilebilir, sorun geçici olarak çözülebilir. Eğer küvet kaide (içerisinde kum olan, etrafı tuğla ile örülü küvetin oturtulduğu alan) içerisinde yer alıyorsa, bu durumda küvetin sökülmesi zorlaşır. Ancak eğer küvet yanları açılan fiberglas küvetlerden ise, küvetin kapağı açılarak küvet altında biriken pis su rahatça temizlenebilir. Bu yöntem küvetin uzun süre herhangi bir tıkanma sorunu yaşamamasını sağlar.

Lavabolar da küvetler ile benzer olarak içerisinde biriken yağ, saç, kir vb. maddeler sonucu zamanla tıkanır. Yine aynı şekilde lavabo açıcılar bu tıkanıklıklara karşı geçici bir çözüm sunabilir. Ancak eğer lavabo pis su gider tıkanıklığı için sürekli ve kalıcı bir çözüm aranıyorsa lavabonun altında bulunan pis su sifonunun sökülüp, içerisinde biriken pisliklerin temizlenmesi gerekmektedir.

Klozetlerin pis su giderleri, koku yapmaması için ”S” şeklinde imal edilmiştir. Bu yüzden içerisine herhangi bir nesne kaçtığında otomatik olarak tıkanır. Klozetlerde yaşanan tıkanıklığı giderebilmek için klozetin sökülerek tıkanmaya yol açan nesnenin çıkarılması gerekir. Klozet tekrar takılırken kaçak problemi ile karşılaşılmaması adına işlemlerin dikkatlice yapılması önem arz eder.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Temiz Su Tesisatı Arızaları hakkında da bilgi alabilir ya da Su Tesisatı Kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: