PVC Boru Nedir? PVC Tıkanıklığı Nasıl Giderilir? | Tur Assist

PVC Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır? Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

PVC boru (Polivinil Klorür), şebeke suyu kullanımı sonucu açığa çıkan (lavabo, küvet ve duşakabin gibi) pis suların bina dışındaki kanalizasyon ya da rögarlara iletildiği borulara verilen isimdir.  Günümüzde, lokomotif sektör diye anılan inşaat sektöründe modern yapılardan, kanalizasyona kadar yol oluşturan tuvalet ve mutfak gibi gider borularında yapı malzemesi olarak PVC boru tercih edilmektedir. PVC borularda kullanılan ham maddeler sert plastik olması nedeniyle uzun yıllar kırılmalara ve aşınmalara karşı dayanıklıdır.

pvc boru

PVC Boru

PVC borular nerelerde kullanılır?

Özellikle mutfak, banyo, tuvalet ve bahçelerimizin sulama sistemlerinde kullandığımız PVC borular, farklı sıhhi alanlarda sürekli olarak kullanılmaktadır. PVC borunun bu alanlarda tercih edilmesinin en büyük sebebi, çatlak ve kırık oluşumu riskinin en az düzeyde görüldüğü boru çeşitleri olmasıdır. Bu nedenle bakteri üremesine de sebebiyet vermez.

PVC borular neden tıkanır?

PVC borular genellikle yanlış kullanımdan dolayı tıkanır. Evlerde lavabo ve mutfak tezgahlarının uzun süre yağ artıklarına maruz kalması, mutfak gideri içerisine kahve, mısır, patates  gibi yabancı maddeler kaçması, banyo ve tuvalet giderlerinde erimeyen kâğıt veya ıslak mendiller, saç gibi temizlenmesi zor maddeler PVC boru tıkanıklıklarına neden olmaktadır.

PVC boru tıkanıklığı nasıl açılır?

PVC borularında bir tıkanıklık yaşandığında kaçak mutlaka aynı yerden veya başka bir yerden taşarak kendini ele verecektir. PVC borudan gider dışına kadar biriken su yavaşça azalıyor ise tıkanıklığın uzak bir boruda olma ihtimalini de düşünebiliriz.

Eğer tıkanıklık sağlayan maddeyi görebilir ve çıkarabilirsek suyun gidişini beklemeli ve ardından gider içerisini bol su ile temizlemeliyiz.

PVC boru tıkanıklıklarını bir sopa ile kontrol edebiliriz. Ama tıkanan yeri asla sopa ile gider içerisine doğru itmemeliyiz.

Pompa, bazı durumlarda işe yarayabilir. Geniş ağızlı bir pompa ile PVC boru giderine basınç uygulayabilir ve tıkanıklığı açabiliriz.

Kimyasallar kullanılarak gider açma işlemi uygulayabiliriz. Birkaç poşet lavabo açıcı maddeyi PVC boru tıkanıklığı yaşandığından şüphelendiğimiz yere dökerek ardından sıcak su ile tıkanıklığı gidermeye çalışmak etkili bir yöntem olabilir.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Su Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar hakkında bilgi alabilir ya da Su tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: