Sıhhi Tesisat Projesi Hakkında Merak Edilenler | Tur Assist

Sıhhi Tesisat Projesi

Binaların inşaatı başlamadan önce mimari projeleri çizilirken mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak zeminlerde yer alan tesisatlar da projelendirilir. Sıhhi tesisat projesi kapsamına hem binaya getirilecek temiz su  hem de binadan tahliye edilecek atık sular için yapılacak donanımlar girmektedir. Sıhhi tesisat projeleri içinde boruların nereden geçeceği, boru çapları, armatür çeşitleri gibi birçok detaya yer verilir.

sıhhi tesisat projesi

Sıhhi tesisat projesi kapsamında hazırlanan bir alan

Sıhhi Tesisat Projesi

Sıhhi Tesisat Projesi

Sıhhi tesisat proje çeşitleri

Gerek sıcak gerekse soğuk olan temiz suların gereken yerlere iletilmesi ve kirli suların toplum sağlığını etkilemeyecek şekilde şehir kanalizasyon sistemine aktarılmasını sağlayan sıhhi tesisat projeleri, kullanıldıkları yerlere göre değişik şekilde sınıflandırılır.

Temiz su tesisatları kaç çeşittir?

Temiz su tesisatları “dış temiz su tesisatı” ve “iç temiz su tesisatı” olarak ikiye ayrılır. Dış temiz su tesisatına verilen bir diğer ad ise “besleme borusu”dur. Adından da anlaşılacağı üzere dış temiz su tesisatları, yani besleme boruları, belediye tarafından sağlanan şebeke sularının binadaki su sayacına kadar olan kısmına verilen addır. İç temiz su tesisatı ise şehir şebekesinden gelen suyun binadaki katlara ve daha sonra da son kullanım yerlerine dağıtılması için gereklidir.

Temiz su tesisat boruları nasıl döşenir?

Sıhhi tesisat projesi kapsamında planlanan temiz su boruları, bazı mecburiyetler haricinde genel olarak sıva altına döşenir. Temiz su tesisatında yer alan sıcak ve soğuk su borularının geçeceği yerlerin iyi planlanması önemlidir. Olası bir arıza halinde tamiratın kolay yapılabilmesi için temiz su tesisatının zemin yerine duvardan döşenmesi uygundur. Bir diğer detay ise sıcak su borularının daima soğuk su borularının üstünde olması gerektiğidir.

Pis su tesisatı

Sıhhi tesisat projelerinde yer alan bir diğer konu da pis su tesisatlarıdır. Balkon, çatı gibi binanın dışında kalan yüzeylerde biriken pis suların kanalizasyon sistemine akmasını yarayan tesisata bu ad verilir. Bu tesisat da temiz suda olduğu gibi dış ve iç olarak ikiye ayrılır. Dış pis su tesisatı, bina dışından yaklaşık 1-1,5 metre uzaklıkta başlar ve kanalizasyona bağlanır. İç pis su tesisatı ise bina içindeki kirli suları binanın dışına çıkaran tesisattır.

Daireniz içerisindeki sıhhi tesisatlarda sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda, Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer. www.turassistleyasam.com internet sitesinden kolayca inceleyebileceğiniz @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Sıhhi tesisat projesi” yazımızdan Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Sıhhi Tesisat Problemleri ve Sebepleri” hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: